728x90.jpg

Fulden Aran-Bir Yaz Gecesi Rüyası-ALAN İstanbul

245.919 izlendi
Fulden Aran
Bir Yaz Gecesi Rüyası
3 Ekim - 26 Ekim 2013
ALAN İstanbul


ALAN İstanbul, genç sanatçı Fulden Aran’ın ilk kişisel sergisi Bir Yaz Gecesi Rüyası’na ev sahipliği yapıyor. Sanatçının İzmir’deki atölyesinde son iki yıldır yoğunlaşarak ürettiği işlerin son serisi niteliğinde çalışmalar özellikle “pentür” tarzından hoşlanan sanatseverler için dikkatle takip edilmesi gereken bir estetik düzeye sahip. 2008’de Siemens “Sınırlar ve Yörüngeler” ve 2009’da “Akbank Günümüz Sanatçıları” sergilerine seçilen sanatçı 2010 ve 2011’de ard arda “New York Sanatçı Atölyesi Residence” mansiyon ödüllerine layık görülerek genç yaşında çeşitli başarılar kazandı. Daha önce çeşitli karma sergilerde sergilenen çalışmalarından örnekler İstanbul Bienaline eş zamanlı olarak açılan Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğü yaptığı “Öner Kocabeyoğlu Koleksiyonu’ndan Bir Kesit: Çoğulcu, Şiirsel, İronik” isimli karma sergide Eylül 2013’te İstanbul izleyicisinin karşısına çıktı.
 
Foto-gerçekçilik akımına yakın duran Fulden Aran, pentürdeki teknik yeterliliği sayesinde figüratif realizmi, boya tuşelerinide izleyiciye hissettirerek yoğun bir duyumsama yaratıyor. Yoğun doğa, bitki örtüsü içerisinde derinleşen perspektifler insanın veya insan yapımı nesnelerin bir tür zıtlık yaratarak birbirlerini tanımladıkları bir karşıtlık ilişkisine dönüşüyor. Bu açıdan sanatçı insanın yapay/medeni hali ile gizli doğası arasında “durumu” gözler önüne sererek izleyicinin iç dünyasına dokunuyor. Her bir resim bu yoğun gerçekçilik ile şiirselliğin birlikteliğine sahip çarpıcı sekanslar olarak ortaya çıkıyorlar.
 
ALAN İstanbul ana salonda sergilenecek olan çalışmalar, video sanatçısı Volkan Ergen’in ALAN Proje Odası’nda sergilenecek olan video çalışması ile bir diyalog kuracak. Sergi, 3 Ekim 2013 – 26 Ekim 2013 tarihlerinde görülebilir.

Müzik:Müzikotek
 


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG