d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Genco Gülan-İsimsiz,2014-Ekavart Gallery

608 B izlenme  
10.11.2020
 
Genco Gülan
“İsimsiz, 2014”
21 Ocak – 1 Mart 2014
Ekavart Gallery
 
EKAV / Eğitim Kültür Araştırma Vakfı,  yeni yılın ilk sergisine çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Genco Gülan’ın İsimsiz, 2014 adlı sergisiyle 21 Ocak – 1 Mart 2014 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
 
Gülan, yeni sergisine “İsimsiz, 2014” başlığını seçerken yapıtlar arasındaki ilişkiselliği bu kez seyirciye bırakmak istediğini işaret ediyor. Bir retrospektifi andıran geniş kapsamlı sergide Gülan’ın resim, heykel ve çizimlerinin yanı sıra mekâna özgü yerleştirmeleri ve yeni medya yapıtları da yer alıyor.
 
Yapıtlarında ve sergilerinde kurguyu adeta bir roman yazarı gibi örmeye çalışan Genco Gülan, son sergisinde bir hikâye kitabı yazar gibi çalışmış. Farklı serilerden gelen parçalar birbirleri ile yakın ilişkiler kurarken, diğer parçalarla olası etkileşimin ucu özellikle açık bırakılmış. Sergide Gülan’ın ‘Kendi Portresi?’, ‘Labirent’, ‘Geleceğin Arkeolojisi’, ‘Surname’ ve ‘Aynadaki Objeler’ serilerinden parçalar yer alacak. Serginin sürprizlerinden biri ise Genco Gülan’ın çikolata kullanarak ürettiği heykeller. Genco Gülan sergide “İçinde ‘sol’ notası bulunmayan Senfoni” başlıklı müzik notasyonunu da sergiliyor.
 
 
Sanatçı hakkında:
 
Genco Gülan ilk uluslararası sanat ödülünü 1993 yılında BP’den aldı. Sanatçı Yüksek Lisans derecesini New School Üniversitesi, New York’ta 2001 yılında tamamladı. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer alan kişisel sergileri dışında Berlin, Seul ve Zagreb’de solo sergiler açtı. 2011 yılında Sovereign Art Foundation Avrupa Sanat ödüllerinde finalist seçildi. Gülan’ın yapıtları 2013 yılında Almanya’da Ostwall Museum (Dortmund), İspanya’da Davis Museum (Barselona) ve Yunanistan’da Devlet Çağdaş Sanat Müzesi (Selanik) koleksiyonlarına girdi. Yale, SVA ve Köln üniversitelerinde seminerler vermiş olan sanatçı halen Mimar Sinan ve Boğaziçi Üniversitelerinde ders veriyor.

Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz