Giyim - Kuşam - Galeri Apel

54 B izlenme  
7.11.2020

"giyim-kuşam"-"clothing"
19.01.2013 - 23.02.2013

Galeri Apel

Galeri Apel 19 Ocak-23 Şubat tarihleri arasında “giyim kuşam” sergisini düzenliyor. Adem ile Havva’nın utanç simgesi ile başlayan sergi, “giyinmenin” günlük gereksinim halinden uzaklaşmasını farklı açılardan ele almayı hedefliyor. İnsanları diğer canlılardan ayıran başlıca özellikler arasında sayılabilecek olan giyinme eylemi, yaşam koşullarından korunma amacının dışında kültürel farklıların ortaya çıkarıldığı, sosyal statülerin belirlendiği, prestij kazanımlarının arttırıldığı, dini ritüellerin gerçekleştirildiği bir araç haline gelmektedir.

Giyim kuşamın tarihsel süreçteki bu değişimi, korunma gerekliliğinin giyinmeye, giyinmenin de görüntüde öneme yol açtığı değişim, insanların günlük hayatlarında birbirilerine müdahale etmeleriyle son bulur. İlk bakışta sadece giyinmeyle ilgili görünen bu tavır zamanla insan hayatına bir müdahaleye dönüşür. Galeri Apel, özellikle bu müdahalenin altını çizme amacıyla düzenlediği “giyim kuşam” sergisiyle aslında yeni bir müdahaleyi de gündeme getirmektedir.

Katkıda bulunan sanatçılar; Sena Arcak, Aydan Baktır, Birsen Canbaz, Bayram Candan, Sakine Çil, Sümbül Eren, Şakir Gökçebağ, Aslımay Altay Göney, Güler Güngör, Yücel Kale, Suzy Hug Levy, Selin Levy, Tuğrul Selçuk, Emre Senan, Elif Süsler, Sibel Şuhubi, Gamze Taşdan, Esma Paçal Turam, Hande Varsat, Y. Bahadır Yıldız.
 
Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin