Gökhan Deniz | Az Önce Bi'Şey Oldu | Çağla Cabaoğlu Gallery

105 B izlenme  
4.11.2020

Gökhan Deniz
‘’Az Önce Bi’Şey Oldu’’
27 Nisan – 27 Mayıs 2016
Çağla Cabaoğlu Gallery

 

2010 ve 2012 yıllarında Çağla Cabaoğlu Gallery’de solo sergiler gerçekleştiren Gökhan Deniz’in son beş yıldır ürettiği, farklı birçok malzemeyi kullandığı işlerinden oluşan solo sergisi ‘Az önce bi’şey oldu’ 27 Nisan’da Çağla Cabaoğlu Gallery’de açılıyor. 

Daha önceki işlerinde konu olarak odaklandığı iktidar ve kimlik kavramları yine Gökhan Deniz’in işlerinde başrolü oynuyor. Fakat bu sefer kimlik meselesine doğa da eşlik ediyor. Peyzajlar, dokular ve birbirinden çeşitli malzemeler ile kavramlar farklı şekillerde izleyiciye sunuluyor. Münferit figürler, mütemadi portreler, peyzajlar, kötü adamlar, gözetleyenler, ses çıkarma gibi geçtiğimiz yıllarda ürettiği ve hala devam ettiği serilerden eserlerinin yanısıra, kağıt, tuval, şeffaf mika malzeme, pileksi ve paslanmaz çelik üzerine resim ve enstalasyon çalışmaları ile Deniz, izleyiciyi bakmaya, işlerle ilişki kurmaya davet ediyor. Sanatçı, hem figürün başrolde olduğu işlerde hem de peyzajlarında gomalak, reçine gibi doğal malzemelerin yanısıra, matbaa mürekkebi, pigment boya, akrilik boya gibi farklı birçok malzeme ile tarif edilemez yüzeyler, tanımlanamaz dokular sunarken, figürle ilişki kuran izleyiciye bir es vermesi, durup izlemesi için boşluk yaratıyor. 

Sanatçı ‘Az önce bi’şey oldu’ sergisinde günceli, güncelin kendisinde varolan olaylar ve durumlar yerine, bireyde bıraktığı izler ve duygu yansımaları ile işlerine aktarıyor. Bir durum karşısında bireyin verdiği anlık tepkiler, kendisinde izleyemediği, tanık olamadığı, kabul etmediği duygulanımları, yarattığı figürler üzerinden bir ayna gibi izleyenin karşısına çıkarıyor. Resimlerdeki adeta çoklu otoportreler gibi algılanabilecek olan figürlerde, izleyiciye ifadelerin çoğu zaman benzer olduğuna dair bir önerme sunuyor. İnsanın masumiyetini yitirip kötüyü de içinde barındırdığını kabul edebilmesi fikri ile doğanın her ne olursa olsun davetkarlığı, masumiyeti işlerde birarada yer alıyor. Bizleri kucaklayan doğa ya da doğaya kaçan bizler, karşılıklı olarak duyguları nötrlüyor, sakinlik yaratıyor.

Kanıt, tuval, mika ve paslanmaz çelik üzerine resim ve enstalasyon içeren, yaklaşık otuz için yeraldığı sergi, izleyiciyi kendisi ile yüzleşmeye, kabul etmeye ‘az önce ne olduğu’nu farketmeye çağırıyor.

Gökhan Deniz’in ‘Az önce bi’şey oldu’ sergisi 27 Mayıs 2016 tarihine kadar Çağla Cabaoğlu Gallery’de izlenebilir.

Küratör: Saliha Yavuz

Gökhan Deniz Hakkında:

(1974, İstanbul)

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Resim Bölümü Seramik Anasanat Dalı’nda eğitimini tamamlayan Gökhan Deniz, 1997’den yılından bu yana birçok kişisel sergi açtı, karma sergilerde yer aldı. Cezaevleri ve akıl ve ruh sağlığı hastanelerinde çeşitli sivil toplum kuruluşları atölye çalışmaları gerçekleştirdi. 2010 yılında ‘Kötü Adamlar ve Tanıklıklar’ ve ‘2012 yılında ‘Hangisi Daha Gerçek?’ adlı kişisel sergileriyle Çağla Cabaoğlu Gallery’de izleyiciyle buluştu. Eserlerinde kimlik ve iktidar kavramlarını işleyen sanatçı ‘Hangisi Daha Gerçek’ adlı sergisinde biçimlendirme şeklini değiştirerek ayna etkisi yaratan paslanmaz çelik tuvaller kullandı. Sanatçı çalışmalarına İstanbul’da devam ediyor. 

Müzik: Müzikotek 

Devamı

Seçtiklerimiz