Görülmeyenler 14. Teras Sergisi | Elgiz Müzesi

51 B izlenme  
2.08.2022

Görülmeyenler

14. Teras Sergisi 

21 Haziran - 22 Ekim 2022

Elgiz Müzesi

 

Elgiz Müzesi, 2012 senesinden itibaren kararlılıkla yaptığı teras sergilerinin 14’üncüsü olan “Görülmeyenler” sergisini gerçekleştiriyor. Kendine has atmosferi ile açık hava heykel sergisinde, sanatçılar farklı anlatımlar ve materyaller ile müzenin iki bin metrekarelik, heykel sergileri için kullanıma açılan terasında bir araya geliyor. 

Sergiye, 109 sanatçı 134 yapıtla başvurdu ve 37 heykel sergilenmek üzere, Nilüfer Ergin, Rahmi Aksungur, Seyhun Topuz,Haşim Nur Gürel, Meliha Sözeri, Ömer Emre Yavuz ve Can Elgiz’den oluşan danışma kurulunun değerlendirmesinden geçerek seçildi. 

Ömer Emre Yavuz’un sergi metninde belirttiği gibi “Görülmeyenler, bizim bakmadığımız dikkatimizi yöneltmediğimiz yerdedir. Ama bu onların var olmadığı anlamına gelmez. Biz sadece şu an ve burada olanı bakışımızın yöneldiği şeyleri görebiliriz. Bazen görmemiz de yeterli olmayabilir. Söz gelimi gece gökyüzünü seyrederken şimdi ve orada görünen yıldızlar gerçekte orada değildir, belki de milyonlarca yıl önce kaybolmuştur. Oysa biz onları sanki şimdi oradaymış gibi görürüz. Görsel deneyim etrafımızdaki gerçekliğin süreklilik arz eden ve adına “görmek” dediğimiz bir temsilidir. Gözlerimiz açık olduğu sürece yalnızca ışığın dokunuşu yoluyla çevremizi saran dünyayı görürüz. O halde sadece bakışımızın yönünü değiştirerek görmediğimiz bilmediğimiz şeyler “Görülmeyenler” görünür hale gelebilir. Bu sergide eserleri terasta sergilenmek üzere seçilen 37 sanatçı, bakışlarını görünmez olana değil Görülmeyenlere çevirerek bakmadıklarımızı bakamadıklarımızı bize gösteriyorlar.” 

Devamı

Seçtiklerimiz