ekavbanner1.jpg.jpg

Gülçin Aksoy | A | Zilberman Projects–Istanbul

78.501 izlendi
Gülçin Aksoy
A
11 Kasım – 30 Aralık 2017
Zilberman Projects–Istanbul
 
Zilberman Gallery proje alanı Zilberman Projects–Istanbul, Gülçin Aksoy’un “A” isimli proje sergisine 11 Kasım – 30 Aralık 2017 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak olmaktan mutluluk duyuyor.
 
Geleneksel dil kodlamaları üzerinden ilerleyen bir proje olan “A”, izleyicileri bir çok dilde karşılığı olmayan “abla” ve “abi” kelimeleri üzerine düşünmeye davet ediyor. Aksoy, ortak noktaları “A” ile başlamak olan bu iki kelimeden yola çıkarak doğumdan itibaren başlayan, “A”nın hiyerarşisini sorguluyor. Sanatçı bu sorgulamasını, bu coğrafyada fiziksel olarak kendilerini fark etmeleri zaman alan kadınlar üzerinden yapıyor. Aksoy, kadınların zaman ve fiziksel gelişim ile birlikte “kendileri olabildikleri” çağlarına dikkat çekiyor. Bir grup kadın ile beraber çalışarak artık abla ya da abi olmadıkları, bilindik kadın veya erkek sınıflandırmalarıyla çok ilgilenmedikleri keyifli çağlarına ışık tutuyor. Projedeki kadınlar sanatçının deyimiyle bu dönemlerinde “birer insan yavrusu olarak” izleyiciyle buluşuyorlar.
 
Serginin projeye paralel olan ikinci ayağı ise sanatçının Perşembe Pazarı’nda yer alan atölyesinde “Sevdiğim Aile Mezarlığı” başlığıyla gerçekleşiyor. Aksoy, bu iki mekan arasında, “ABLA” ve “AABİ”den “Sevdiğim Aile Mezarlığı”na doğru bir rota çiziyor. Sanatçının atölyesinin duvarlarına metaforik olarak taşıdığı ağaçlar, yaşama alanını kaybetme ve her gün taşınıyormuş hissiyatına dair içten bir paylaşım olarak öne çıkıyor. İzini sürdüğü ağaçlar, taşınabilir, köksüz ve köklü olma talepleriyle, varlık ve yokluk arasında salınıyorlar. Siyah üzerine beyaz çizilmiş olan bu ağaç silüetleri sanatçının deyimiyle onun kendi mezarı olarak da, karanlıktan az önce mekandaki varlığını sürdürmeye devam ediyor.
 
Müzik: Müzikotek
 
 
 


BENZER VİDEOLAR

ART BLOG