Gülin Hayat Topdemir-Kara Kutu-Galeri Zilberman

94 B izlenme  
7.11.2020
Gülin Hayat Topdemir
Kara Kutu
4 Mayıs - 8 Haziran 2013
Galeri Zilberman

3 yıl aradan sonra Galeri Zilberman’daki 3. kişisel sergisiyle izleyicilerle buluşacak olan sanatçı yeni serisinde odağını kendisine çeviriyor. 
Kadın ve onun hayal dünyasının karanlıkta kalan doğasının gerçeküstü hikayeleri ile temeli Rönesans’a uzanan bölgesel ışıklandırma tekniğini (Chiaroscuro) kullanarak kurguladığı renksel atmosferi ustalıkla birleştiren Topdemir, bu sergisinde çalışmalarını belki de en iyi bildiği kadına, kendisine yönlendiriyor. 
Gülin Hayat Topdemir’in Kara Kutu serisindeki yeni dönem çalışmaları ayrıştırdığı karakterlerini, yaşamın gizemli oldugu kadar açık, hüzünlü olduğu kadar neşeli döngüsünün farklı aşamaları üzerine kurduğu sahnelerle karşı karşıya getiriyor. Resimlerinde benlik parçalarına ayrışarak, Kara Kutu’nun kuytusundaki ayrıntılar gün ışığına çıkıyor. 
Topdemir, birey olarak bir kadının kendi içinde varolabilecek alt kişiliklerini kendisi üzerinden sorguluyor, buluyor ve hepsini karşı karşıya getiriyor. Kendinden ayrışan kimlikleri sanatçı kimliğinin gözünde bir araya getirip onların arasında olabilecek ilişki türlerine dair yeni hikayeler anlatıyor. Zamanın kendi üzerine katlanmasıyla karşı karşıya gelen karakterler, birbirini farklı şekillerde sınarken, kuralları belirsiz bir oyunun oyuncularına dönüşüyorlar. Kutlamalar, eğlenceler, hayaller, kabuslar ve tehditlerin içiçe geçtiği yaşam döngüsü, geleceğe doğru dönmeye devam ederken bir hayatın barındırabileceği yaşanmışlığın en fazlası bu seriyle görünür oluyor.
Gülin Hayat Topdemir’in sergisi Kara Kutu 04 Mayıs - 08 Haziran 2013 tarihleri arasında Mısır Apartmanı’ndaki Galeri Zilberman’da izlenebilir. 

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin