fc65e6ef-3639-4cc5-a744-3d40f1cd8923.jpg

Gülten İmamoğlu | Tohum | Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi

87 B izlenme  
31.10.2020
Gülten İmamoğlu
Tohum
18 Mart -5 Nisan 2019
Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde
 
Evrendeki tüm varlıklar tohum adı verilen bir çekirdekten meydana gelir. İnsanlar, hayvanlar hatta tüm bitkiler, içinde varoluşun şifrelerini barındıran bu tohum sayesinde soylarını devam ettirirler. Her canlının tohumunda diğerine benzemeyen Tanrısal bir yazılım söz konusudur. Anaksagaros’un da dediği gibi “varlığın temel kökleri”, yani evrenin varoluş temelinin özü tohumda gizlidir. Tüm ilahi kitaplarda da tohumun kutsallığının altı çizilmektedir.
 
Ancak insanoğlu öyle bir yola girmiştir ki tüm evrene hâkim olmaya çalışıp evrenin yasalarını kendi istekleri doğrultusunda değiştirerek gücü elinde bulundurmayı arzulamaktadır. Genetiği Değiştirilen Organizmalar (GDO) bu Tanrısal yazılımın sınırlarını sistematik olarak değiştirmektedir. Sanatçı son dönem işleriyle bu değişimlerin insan ırkı üzerinde yaratacağı tahribata dikkat çekmektedir. Bu bağlamda “varoluşun şifreleriyle oynamak yok oluşa hazırlık mıdır?” gerçeğini plastik bir dille tartışıyor.
18 Mart -5 Nisan 2019 tarihleri arasında Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilecek sergide Gülten İmamoğlu’na ait 28 yeni eser yer alacaktır. Ayrıca bu sergi Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı anısına ve Çanakkale Zaferi yıldönümüne ithafen gerçekleştirilmektedir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz