80a374ee-7f10-4dce-ade4-e624262072b2.jpg

Gülveli Kaya | Sevmek Zamanı | Summart Sanat Merkezi

83 B izlenme  
12.12.2017
Gülveli Kaya
Sevmek Zamanı
22 Kasım - 22 Aralık 2017
Summart Sanat Merkezi
 
Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya’nın “Sevmek Zamanı” adlı kişisel resim sergisi, 22 Kasım – 22 Aralık tarihleri arasında Summart Sanat Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak. Sergiden elde edilecek gelirin bir bölümü genç sanatçıların eğitimine finansal destek sağlamak amacıyla faaliyet gösteren İyilik İçin Sanat Derneği’ne aktarılacak.
 
Yeditepe Üniversitesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya’nın, “Sevmek Zamanı” isimli kişisel resim sergisi 22 Kasım – 22 Aralık tarihleri arasında Summart Sanat Merkezi’nde sanatseverler ile buluşacak.
 
Eserlerinde insanın eşya ile olan ilişkisini sorgulayan Gülveli Kaya, insanın nesneye sahip olma, hükmetme ve onu yönetme gibi duygularla var olma çabası karşısında, nasıl çaresiz olduğunun ve de dramatik yalnızlığının altını çiziyor.
 
Zaman karşısında nesnenin insana karşı nasıl galip geldiği ve insanın buna içsel direnişi, sanatçının eserlerinin temel çıkış noktasını oluşturuyor.
 
Yüzey resminin önemli örneklerini sunan sanatçının, nesne ve insan arasındaki bu ilişkiyi eserlerindeki katmanlar ve bu katmanlar arasındaki geçişlerde görmek mümkün. Gülveli Kaya’nın, erken dönem çalışmalarında kullandığı duvar kâğıdı imajları üzerinde yer alan saydam figürler dikkat çekerken, son dönem çalışmalarında figür; katı, statik ve ritmik bir şekilde devam eden ornamentler yerine, daha soyut ve akışkan yüzeyler üzerinde yer alıyor. Her iki anlayışta da birinci katmanda yer alan ornamentler veya tekstürler eşyanın katılığına ve zamanın ritim ve akıcılığına bir göndermede bulunurken, saydam figürler ise insanın zaman karşısında yavaş yavaş yok olduğunu ifade ediyor. Bu ifadeyi de üst düzey bir anlatıma taşımak için sanatçı, ideal güzellikteki yüzlerden seçiyor.
 
Sergiden elde edilecek gelirin bir bölümü, hayata geçirdiği projelerle sanat üretimine imkân bulamayan genç sanatçıların eğitimini destekleyen İyilik İçin Sanat Derneği’ne aktarılacak.
 
İyilik İçin Sanat Derneği atölye imkânı bulamayan yeni mezun öğrencilere ve genç sanatçılara atölye desteği ile sanat eğitimi alan öğrencilere dünyanın en önemli sanat merkezlerini ziyaret etmeleri için burs imkânı veriyor.
 
Genç sanatçıların eğitimini desteklemeyi kuruluşunun temel amaçlarından biri sayan İyilik İçin Sanat Derneği, “Anadolu’dan İzlenimler” adı altında yeni projesi kapsamında Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki 12 üniversiteye bağlı güzel sanatlar fakültelerinde eğitimlerini sürdüren, maddi olanakları kısıtlı, başarılı 37 öğrenciyi İstanbul’da konuk ederek, sanat ortamıyla tanışmalarına ve gelişimlerine katkı sağlamalarına imkân sağladı.

Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz