d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Gürbüz Doğan Ekşioğlu-Dün/Bugün-Ekavart Gallery

114 B izlenme  
7.11.2020
Gürbüz Doğan Ekşioğlu
 “Dün & Bugün”
23 Eylül – 25 Ekim 2014
Ekavart Gallery
 
 
EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı, yeni sezonun ilk sergisini uluslararası üne sahip Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun çalışmaları ile açıyor. “Dün & Bugün - Gürbüz Doğan Ekşioğlu” sergisi 23 Eylül – 25 Ekim 2014 tarihleri arasında sanatseverlerle Ekavart Gallery’de buluşuyor.
 
Çizimleri 1 milyon satan haftalık New Yorker dergisine birçok kez kapak olan sanatçının karikatür ve illüstrasyon çalışmaları ayrıca New York Times ve Forbes gibi dünyaca ünlü dergilerde de yer almıştır. Sanatçının bu sergisinde; kağıt, tuval, üç boyut ve fotoğrafın yer aldığı, özgün anlayış biçimiyle yarattığı kompozisyonlardan oluşan yapıtları yer alıyor.
 
Sanatçı biçim ve düşünce arasında kurulmuş mükemmel bir sanatsal dengeyi dışa vurarak, yaşadığımız dünyada bambaşka içgörüleri ortaya çıkararak bizi gündelik hayatın rutininden çekip alır. Onlara baktığınızda biçimsel güzelliğin zarif desenlerin ve renk katmanlarının doğurduğu içkin enerjiyi hissedersiniz. O anda bir kez daha öyküler sizi cezbeder, gerçeküstü ve çoğu kez de ironik imgeler aracılığıyla kurulan gerçeğin şiirsel ama aynı zamanda absürt inşası üzerinden şekillenen öykülerdir.
 
Resimlerindeki iletişim boyutu, Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun çalışmalarını anlamlandırmada birincil önemdedir. O, felsefe siyaset ve şiir üzerine düşünceleri didaktik olmayan polemikçi bir üslupla görsel olarak tartıştırır. Bununla beraber onun resimleri, sosyo-politik eleştirinin yanı sıra mizah unsuru da taşır. Gerçeğin alternatif kavrayışlarını ifşa etmek için yaygın klişelerin ötesine bakmaktan çekinmeyen sanatçının çalışmalarının gücü toplumumuzun serinkanlı ama titiz gözlemine dayanır.
 
Ütopik bir karaktere sahip, içten ve kendine has eserlerle dolu bir sergi sizleri bekliyor.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz