fc65e6ef-3639-4cc5-a744-3d40f1cd8923.jpg

Halil Sercan Tunalı | Bir İlkel Uzay Macerası | Galeri 77

141 B izlenme  
21.10.2021

Halil Sercan Tunalı

Bir İlkel Uzay Macerası

16 Eylül – 17 Ekim 2021

Galeri 77 

Galeri 77, Halil Sercan Tunalı’nın “Bir İlkel Uzay Macerası” isimli kişisel sergisine 16 Eylül – 17 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Sanatseverlerin ismini Mamut Art Project 2020 edisyonundan hatırlayacağı ve galerinin yeni temsil etmeye başladığı genç sanatçı Halil Sercan Tunalı, çizimleri ile bizi gerçeklik ve hayal dünyası arasında soyutlanmış, özümsenmiş, ileri ya da geri, güncel ya da ilkel ama bir o kadar da deneysel bir kurguya davet ediyor. Kompozisyonlarında minimalizm ve sürrealizmin etkilerine sıklıkla karşılaştığımız sanatçı, dışavurumculuk, optik ve soyut sanatın etkilerinden de beslenmeye çalışıyor. Picasso, Miro ve Escher gibi sanatçılardan etkilenen Halil Sercan Tunalı, resimlerinde kullandığı sembollerin bir alfabe oluşturmasıyla birlikte izleyiciyle kurmak istediği bağları güçlendirmeye çabalıyor.

Halil Sercan Tunalı’nın illüstrasyonları sınıfsal ayrımların ve ötekileştirmenin de bir anahtarını izleyiciye veriyor ve sorguluyor. 21. Yüzyılda olup da Marshall McLuhan’ın küresel köy kavramındaki sınırsız iletişim ve teknoloji çağı içinde düşünebileceğimiz dünya tuhaf bir ters tepki içinde ironilerle izleniyor. Teknoloji ve internetin dünyaya eriştiğini, kimi toplumların üst noktalarda saygın ve insan haklarının konuşulmadığı bir dünya tasviri içinde yaşadığını düşünürsek; dünyanın bir diğer ucunda hala barbarlık ve cinsiyet eşitsizlikleri, insan hakları ihlalleri gibi konular gündemde. Halil Sercan Tunalı’nın bir dürbünün gözlerinden izlediğimiz dünyası cam kırıkları gibi parçalanıyor ve imgesel bir anlatı içinde dürbünden izlenen dünya yok olmaya başlıyor. Uzaktan izlediğimiz o dünya kendi gerçekliğimize ait olan dünya, kaçamadığımız ama içine de giremediğimiz. Girmekten korkup edilgen biçimde uzağında kaldığımız. Kendi yaşamlarımızın etkin bir kahramanı olma çabası ve egoları içinde çevremizi, hayatı unuttuğumuz bir dünya. Küreselleşen köyümüze, dürbünün camları parçalanmış gözlerinden ufukta görünen daralmakta olan zamanından, yangınlar ve salgınlardan bakıyoruz. Halil Sercan Tunalı’nın görsel anahtarları ile imgeler zihnimize kazınıyor, illüstrasyonlarındaki cümleleri zihnimizde tekrar ve tekrar dönmeye başlıyor. Kendi gerçekliğimizi unutuyoruz, hücum ettiğimiz dünyayı, istila etmeye çalıştığımız uzayı düşünüyoruz, illüstrasyonlar çarpıcı gerçekliğimizi sunuyor: Küçücük bir gemi ile kurtarılmaya çalışılan hayat, tıpkı Nuh’un Gemisi gibi. 

Halil Sercan Tunalı’nın “Bir İlkel Uzay Macerası” ismini verdiği sergisi insanın evrendeki nokta kadar dahi olmayan varlığı üzerinden yaratılan egoları, yok edilen yaşamı, gerçek ve kurgu arasındaki göstergeleri, bilim, sanat, kültür ve toplum ekseninde sosyal medyanın ve bugünün bir dili olarak çok boyutlu bir algı meselesi şeklinde sunuluyor. Absürt ve ironik olan tüm bu hayat Halil Sercan Tunalı’nın zihninden yeni bir sorgu, keskin bir anlatı olarak çıkıyor. Tüm bu modernite karşısındaki çaresizliğimiz, bencilliklerimiz, dünyayı ve kendimizi kurtarma çabamız lirik bir esinti gibi karşımızda duruyor.

 

Devamı

Seçtiklerimiz