d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Hanefi Yeter | Döngü | Galeri Selvin & Harmonyhip

97 B izlenme  
31.10.2020

Hanefi Yeter
Döngü
13 Kasım - 7 Aralık 2019
Galeri Selvin & Harmonyhip


Her şeyin sürekli bir değişim ve başkalaşım içinde bulunduğu yaşamda, sanatın da bu değişime ayak uydurması gerektiği ilkesinden hareket eder. Sanatçı resimlerinde, doğa, tarih ve insan gibi üç temel izlek çevresinde, büyük boyutlu kompozisyonlara yönelmekte, insan varlığını, tarihsel gelişme süreçleri içinde sorgulayıcı bir resim dili kullanmaktadır.

Hanefi Yeter "Döngü" ismini verdiği sergisi ile ilgili şöyle diyor; ‘’Son bir kaç zamandır doğadaki bitmez tükenmez tekrarı takıp durdum kafama .Bu bıkılmayan bazende farkına varılmayan daha doğrusu pek önemsenmeyen doğallık taşıyan tekrar hayatın özünü de oluşturuyor.

doğmak    ölmek
gelmek     gitmek
uyuyup    uyanmak
açmak     solmak
Bu tekrarları hayatın içini dolduracak şekilde genişletebiliriz. Açılan kapılara kapanan kapılara, sevgide ayrılıkta, atılan adıma, tutulan bırakılan ele, doğan güne, kayan yıldıza, mevsimlere, nice yıllara kadar say sayabilirsen. Her yere her şeye sinmiş gibi. Hal böyleyken bende bu tekrarı bir yerlerinden görselleştireyim istedim.
Ömrümüzün üçte birini yani uyku hallerini konu kıldım bir kaç resmime. Yatak öylesine kıymetli bir sığınak ki: içinde sevgiyi, huzuru, arınmayı, ayıklanmayı üremeyi, yenilenmeyi barındırır, onsuz hayatın dengesi bozulur.
şte bu yüzden uyku hallerini resimlemeye çalıştım.
Bir diğer konum ise her gün her zaman hayatımızın vazgeçilmezleri olan nimetler, yani meyveler sebzeler oldu. Dört mevsimin durmadan dinlenmeden bize taşıdığı bu faydalı güzellikleri misafir kılmaya çalıştım bir kaç resmime. Sözün kısası hayatımın bu son iki yılında sanatımla gelip çizip boyadığım işlerimi bu sergide size sunacağım.’’

Hanefi Yeter'in "Döngü" ismini verdiği resim ve heykel sergisi 13 Kasım - 7 Aralık  tarihleri arasında Galeri Selvin ve Harmonyhip birlikteliğiyle Nişantaşı No:45'de ziyaret edilebilir.

Müzik:Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz