d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Hüsamettin Koçan-41 Adım-İş Sanat Kibele Galerisi

96 B izlenme  
7.11.2020
Hüsamettin Koçan
“41 Adım”
13 Şubat – 30 Mart 2013
İş Sanat Kibele Galerisi
 
Çağdaş sanatımızın önemli isimlerinden Hüsamettin Koçan’ın “41 Adım” başlıklı retrospektif sergisi 13 Şubat - 30 Mart 2013 tarihleri arasında İş Sanat Kibele Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.
 
Koçan’ın üretim serüvenini gözler önüne seren retrospektif sergide, sanatçının en belirgin dönemleri arasından seçilmiş örnekler, 38 yıllık zengin bir sürekliliği, çağdaş Batı sanatından yerel kültürlere, resimden heykele uzanan renkli bir geçmişi gözler önüne seriyor. Serginin önemli bir özelliği de sanatçının son dönemde yaptığı metal heykellerin ilk kez günışığına çıkarılması.
 
Hüsamettin Koçan’ın “41 Adım”ı, paleontolojik katmanlardan Selçuklu’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, Anadolu’nun kültür birikimlerini özgün bir dille anlatan “Fasiküller” serisi ile başlıyor. Ardından gelen dönemler ise “Antipaslar”, “Efkâr Kırıkları”, “Körler İçin Resimler”, “Şaman’ın Gizemi”, “Yüz Göz Resimleri” ve “Tuz Tadı” serilerinde anlatılıyor.
 
Sanatçının farklı dönemlerini bütünlük içerisinde bir araya getiren sergide, sanatçının “Tuz Tadı” ile birlikte devreye giren düşsel ve mitolojik figürleri de yer alıyor. Anadolu mitolojisine ve sanatçının kendi kişisel tarihine göndermeler yapan bu figürler sergide 2,5 metrelik dev heykellere dönüşüyor. “41 Adım”  başlığı sanatçının bugüne dek açtığı 41 kişisel sergiyi temsil ediyor;  aynı zamanda “geleceğe ve sürekliliğe” de vurgu yapıyor.
 
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz