d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Huzursuz Gölge Ali Cabbar

24 B izlenme  
25.11.2020

Yapı Kredi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, Ali Cabbarın Huzursuz Gölge (Disquiet Shadow) adlı kişisel sergisine evsahipliği yapıyor. Sanatçının son dönem işlerine yer veren ve küratörlüğünü Başak Şenovanın yaptığı sergi, 7 Nisan - 2 Mayıs 2010 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Ali Cabbarın farklı mecralarda çalıştığı işleri bir araya getiren sergi anlamlar, duygular, ve çağrışımlar üzerine kurgulanan ve kara mizahın hâkim olduğu işlerden oluşuyor. Ali Cabbarın sanatında uzun süredir tutarlı bir çizgide geliştirdiği sade grafik dil, serginin mekânsal kurgusunu şekillendirmekle kalmıyor, izleyicinin mekândaki varlığı ile gelişen görsel bir dilin yapılanmasına da temel oluşturuyor.

Fernando Pessoanın Huzursuzluğun Kitabından yola çıkarak oluşturulan sergi kitabı, Başak Şenovanın kaleme aldığı metin ile sanatçıyla yaptığı söyleşinin yanı sıra, Belçikalı sanat eleştirmeni Roger Pierre Turinenin bu katalog için yazdığı metni içeriyor.

Halen Belçikanın Brüksel şehrinde yaşayan Ali Cabbar, 21 senedir yurtdışında üretiyor. Marmara Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan sanatçının yurtdışında katıldığı karma sergiler dışında İstanbul, Melbourne ve Brüksel’de açtığı kişisel sergileri de bulunuyor.

Devamı

Seçtiklerimiz