İnsan Hikâyeleri | RS Sanat Alanı

90 B izlenme  
27.06.2023

İnsan Hikâyeleri 

6 Mayıs – 4 Haziran 2023

RS Sanat Alanı

Anadolu Yakası Sanatla Buluşuyor!

RS Sanat Alanı İlk Sergisiyle Ziyarete Açılıyor

Filiz Yılmaz tarafından 2023’te Koşuyolu’nda hayata geçirilen RS Sanat Alanı, çağdaş sanat dünyası için önemli bir sergileme platformu olarak kuruldu. Farklı kuşaklardan ve disiplinlerden sanatçıları ve eserlerini sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan mekân, Validebağ Konakları’nda yer alıyor. RS Sanat Alanı günümüz sanatının disiplinlerarası yapısına uygun olarak, karma ve kişisel sergilere, güncel küratöryel stratejilerle ev sahipliği yaparak, sanatçıları ve eserlerini geniş kitlelere ulaştıran dinamik ve yenilikçi bir ortam sunuyor.

RS Sanat Alanı ile çok heyecanlı ve mutlu bir yolculuğa başladıklarını ifade eden Filiz Yılmaz, “Çağdaş sanat dünyası için önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz RS Sanat Alanı ile güncel sanatın Avrupa Yakası’nda sıkışan rotasına yeni bir alternatif sunmayı amaçlıyoruz. Gençlere destek olmayı, sanatın ulaşılabilirliğine katkı sağlamayı, sanatçılar ve sanatseverlere yeni bir buluşma ortamı sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Marcus Graf Küratörlüğünde İlk Sergi: “İnsan Hikâyeleri”

RS Sanat Alanı’nın dört önemli güncel sanatçıyı bir araya getiren ilk sergisi “İnsan Hikâyeleri”, Marcus Graf küratörlüğünde 6 Mayıs’ta ziyarete açılıyor. Baysan Yüksel, Didem Ünlü, Furkan Payas ve Haydar Akdağ eserlerindeki insan figürü temsili ve varoluşsal konuları işleyişleri ile sanatsal anlamda ilgilerinin odak noktasını gözler önüne seriyor. Baysan Yüksel ve Furkan Payas insanların hem neşe ve acıları hem de umut ve korkularını irdelerken Didem Ünlü ve Haydar Akdağ ise hayat hikâyelerimizde hatıralar ve hatırlamanın rolünü açığa çıkarıyor.  

Farklı kavramsal yaklaşımların yanı sıra “İnsan Hikâyeleri” sergisinin estetik ve biçimsel çoğulculuğu, serginin güçlü karakteristik özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Resimden kolaja, baskıdan heykele çok sayıda disiplini ortaya koyan sergi; Yüksel’in tuval üzerine yaptığı eserleri, Payas’ın üç boyutlu işlerinin neo-sürrealist ve illüstratif yaklaşımları, Ünlü ve Akdağ’ın hem hazır-yapım geleneğine hem de realizm ve dışavurumculuk ekolleri arasında resme atıfta bulunan parçalı ve disiplinlerarası işleri ile etkileşimde bulunuyor.
Sergiyi 4 Haziran tarihine dek ziyaret edebilirsiniz.

RS Sanat Alanı yakın zamanda sanata ulaşılabilirliğe farklı bir bakış açısı getirecek online bir platform ile karşımıza çıkacak. Hediyeleşme geleneğine farklı alternatifler sunmayı, akla gelen ilk hediye alternatifleri yerine makul sanat eserleriyle unutulmaz izler bırakmayı, bu yöntemle genç sanatçıları da desteklemeyi hedefleyen resimsepeti.com, sanat eserlerini herkes tarafından ulaşılabilir hâle getirmeyi kendine misyon edinen online bir platform. Erişilebilir sanat yaklaşımı ile farklı kuşaklardan sanatçıları bir araya getirmeyi hedefleyen platform; yeni mezun genç sanatçılar, yükselmekte olan sanatçılar ve olgun kuşaklardan sanatçıları temsil ederek çok disiplinli üretimlerin sunulacağı bir buluşma noktası olacak. 

RS Akademi, Koşuyolu’nda bulunan galeri mekânı içinde bulunan eğitim amaçlı oluşturulan bir proje. RS Akademi’de sanat ve kültür alanında üreten profesyonel ve deneyimli hocalar tarafından; sanat tarihi ve çağdaş sanat konulu seminerler, sanatçı ve küratör buluşmaları, yetişkinlere ve çocuklara yönelik çeşitli çalıştaylar ve atölyelerin haftalık, aylık ve tek seferlik sürelerle yapılması planlanıyor.

Devamı

Seçtiklerimiz

Bizi Whatsapp'ta takip edin