d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

İpek Yolu: İtalya’dan Çağdaş Sanat ve Sanatçılar | CerModern

138 B izlenme  
1.09.2023

İpek Yolu

İtalya’dan Çağdaş Sanat ve Sanatçılar

18 Eylül - 10 Ekim 2021

CerModern

İtalya Büyükelçiliği, önemli bir İtalyan çağdaş sanatı sergisiyle ünlü ustaların ve yükselen genç sanatçıların çok çeşitli sanatsal trendleri ve tekniklerini Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor. 8’i İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Koleksiyonu’ndan olmak üzere toplam 38 eser, 30.000 km’yi katederek, Türkiye’den sonra 5 ülkeye daha uğradıktan sonra Çin’in Xian kentinde sonlandırılacak olan uluslararası bir gezici sergi kapsamında 18 Eylül 2021 tarihinden itibaren Ankara CerModern’de sergilenecektir. Serginin adı bu yolculuktan geliyor: “İpek Yolu. İtalya’dan Çağdaş Sanat ve Santçılar” ismi, eski zamanlarda olduğu gibi Asya kıtasını boydan boya geçerek, kıtadan kıtaya taşınan yeni fikir ve önerilerin yolculuğunu çağrıştırıyor. Antik çağda olduğu gibi bugün de sanatıyla, üretim mükemmeliyetiyle, fikirlerin avangardıyla, İtalyan dehasını dünyaya taşıyan bir yolculuk.  

Garuzzo Görsel Sanatlar Enstitüsü (IGAV) tarafından tasarlanan ve İtalya Kültür Bakanlığı himayesinde İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği’nin katkısıyla gerçekleştirilen serginin Türkiye’de de açılması, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Sayın Massimo Gaiani’nin büyük isteği üzerine gerçekleşecektir. 23 Eylül’de serginin açılışını yapacak olan Büyükelçi: “Türkiye, İtalya’nın derin kültürel bağları olan bir Ülkedir. Her iki ülkemiz de Akdeniz ülkeleri, binlerce yıllık uygarlıkların beşiği, en üst düzey sanat üretim merkezleridir. Padişahlar tarafından uzun yıllar boyunca sarayda çok takdir toplayan İtalyan “Oryantalist” ressamlar bunun bir örneğidir. Ya da daha yakın zamanda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi şehirlerin güzelliğine katkıda bulunan birçok İtalyan mimar ve heykeltıraş da bunun bir örneğidir” diye ifade etti.   

Garuzzo Görsel Sanatlar Enstitüsü Başkanı Rosalba Garuzzo’nun sözleriyle: “Birçok etkinliğe ancak sanal olarak erişilebildiği bu günlerde, fiziken ziyaret edilebilecek eserleri getirmemizin mutluluğunun yanı sıra, İtalya’da yaşayan ve İtalya’da sanatlarını icra eden, güzelliğin ve ilhamın koruyucusu olduğunun bilinciyle yaratmaya, hayat vermeye, kültür ve sanat ihraç etmeye devam eden bir ülkeyi anlatmayı başaran sanatçıları tanıtabilmekten iki kat mutluluk duyuyoruz”. Sergi küratörü Angela Tecce ise: “Hem yeni hem de daha az yeni trendlerin karmaşıklığı ve çeşitliliğini sanatseverlere daha iyi temsil edebilmek adına, hem ünlü sanatçıların değerini hem de genç sanatçıların fikirlerini vurgulamaya özel dikkat gösterildi” diye ifade etti.

“İpek Yolu” sergisi, 1960’ların sonundan günümüze İtalyan çağdaş sanatının bir özetini sunarak, İtalyan çağdaş sanatının olağanüstü canlılığını tanıtmayı ve aynı zamanda uzaktaki yaşantılar ve dünyalarla doğal bir diyalog aracı haline gelmek suretiyle, bağlantı kurma yeteneğini anlatmayı hedefliyor. Sergi, Carla Accardi, Enrico Bay, Maria Lai, Michelangelo Pistoletto Jannis Kounellis, Mimmo Paladino, Ettore Spalletti, Giulio Paolini, Luigi Ontani, Emilio Isgró gibi büyük ustaların başta olmak üzere en genç sanatçıların deneylerini de dahil ederek İtalya’nın avangard sanatının geniş bir yelpazesini sunuyor. Ayrıca sergide, İtalyan fotoğrafçılığının tartışmasız en iyi ustalarından Mimmo Jodice, Gabriele Basilico, Nino Migliori gibi isimler de yer alıyor.  

Sergi, 18 Eylül - 10 Ekim tarihleri ​​arasında Ankara'daki CerModern Müzesi'nde, müzenin açılış saatlerinde (Pazartesiden-Cumartesiye 10.00 - 19.00 arası açık, Pazar günleri kapalı) ziyarete açık olacaktır.

Sergide yer alacak sanatçılar: Carla Accardi, Marisa Albanese, Yuri Ancarani, Francesco Arena, Enrico Baj, Gabriele Basilico, Bianco-Valente, Alighiero Boetti, Diego Cibelli, Gianni Dessì, Pamela Diamante, Flavio Favelli, Eugenio Giliberti, Paolo Grassino, Emilio Isgrò, Mimmo Jodice, Francesco Jodice, Jannis Kounellis, Maria Lai, Luigi Mainolfi, Domenico Antonio Mancini, Umberto Manzo, Masbedo, Sabrina Mezzaqui, Marzia Migliora, Nino Migliori, Nunzio, Luigi Ontani, Mimmo Paladino, Giulio Paolini, Perino&Vele, Michelangelo Pistoletto, Tamara Repetto, Pietro Ruffo, Ettore Spalletti, The Cool Couple, Eugenio Tibaldi, Fabio Viale’dir.

Serginin kataloğu İstanbul İtalyan Kültür Merkezi tarafından hazırlanmıştır.

Devamı

Seçtiklerimiz