İstanbul Eindhoven - SALTVanAbbe

9 B izlenme  
14.01.2021

27 OCAK – 06 NİSAN 2012
SALT Beyoğlu ve SALT Galata

SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da yer alan sergi, Van Abbemuseum koleksiyonundan 1989 sonrası üretilmiş işleri içeriyor.

SALT, Van Abbemuseum ekibiyle birlikte, uluslararası platformda iyi bilinen ancak İstanbul’da yeterince tanınmayan ya da işleri hiç gösterilmemiş 15 sanatçının 40’tan fazla işini seçti.

Bu işlerin ilham verici önemi ile ilk elden deneyimlenmesi gerektiğine duyulan inancın yanı sıra bu seçki, döneme dair sanatsal pratiklerin incelediği birtakım kilit temalar etrafında şekilleniyor.

Bunlar, Marlene Dumas’nın Models [Modeller] adlı resimlerinden oluşan enstalasyon ile Rineke Dijkstra’nın fotoğraflarını da içeren “portreleme”; Allen Ruppersberg’ün, Allen Ginsberg’ün ünlü şiiri "Uluma"ya ithafen yaptığı işin başrolü üstlendiği “edebiyat ve metin”; Douglas Gordon ve Rodney Graham’ın pratiği ve işleri üzerinden “film” ve Stanley Brouwn’un kavramsal olarak derinlemesine ele aldığı “zaman ve mekân” gibi temaları kapsıyor.

Türkiye’den sanatçılardan seçilen işler, benzer fikir ve yaklaşımlarla görsel ve kavramsal diyaloğa girmeleri için bu tematik bölümlere yerleştirildi. Bunlar arasında Leyla Gediz’in portrelemeye farklı bir yaklaşım öneren işleri, Cevdet Erek’in ritim ve ölçü üzerine çalışmaları, Özlem Günyol & Mustafa Kunt’un coğrafi pozisyon ve çeviri ile oynayan oyunları ile İnci Eviner’in film setine benzeyen alışılmadık panoramaları yer alıyor.

Serginin bir başka önemli bölümünü, SALT Beyoğlu’nun üçüncü katında, kışkırtıcı ve etkileyici işleriyle tanınan sanatçı Mike Kelley’nin Categorical Imperative and Morgue [Sınıflandırma Zorunluluğu ve Morg] adlı enstalasyonunun bir adaptasyonu oluşturuyor.

Kelley’nin işinin bir parçası olarak hazırlanan ve kendi sesinden dinlenebilen sesli rehber ile ziyaretçilere, bu karmaşık enstalasyonu tamamen içine girerek deneyimleme olanağı sunuluyor. Sanatçının çoğu zaman işbirlikleriyle sürdürdüğü pratiğine bir örnek olarak, Paul McCarthy ile beraber yaptığı Heidi adlı video da yine aynı alanda gösteriliyor.

Öte yandan sergi, Juan Muñoz’un, merdiven boşluğuna yerleştirilen heykelleri ve İnci Eviner’in, birinci katta görülebilecek mekâna özel enstalasyonu ile SALT Galata’ya da yayılıyor.

Serinin, İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe: 89’dan Sonra adlı ilk sergisinde yer alacak sanatçılar Eija-Liisa Ahtila, Abdellatif Benfaidoul, Stanley Brouwn, Chto Delat, Rineke Dijkstra, Marlene Dumas, Cevdet Erek, İnci Eviner, Leyla Gediz, Douglas Gordon, Rodney Graham, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Pierre Huyghe, Mike Kelley, Atelier van Lieshout, Paul McCarthy, Juan Muñoz, Gabriel Orozco, Allen Ruppersberg, Wilhem Sasnal ve Jan Vercruysse’den oluşuyor.

Devamı

Seçtiklerimiz