İstanbullaşmak

30 B izlenme  
29.01.2021

13 Eylül – 31 Aralık 2011
SALT

SALT’ın açtığı ikinci kapsamlı sergi niteliğindeki İstanbullaşmak, İstanbul’a odaklı 90 etkinlikten oluşacak 90 programı ve kent merkezindeki değişimleri inceleyen atölye ve sergi projesi Yapım Aşaması: Beyoğlu ile 13 Eylül-31 Aralık 2011 tarihlerinde SALT Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek.

İstanbullaşmak, kentsel yapı içerisinde göz ardı edilen aktörleri ve olguları sorunsallaştıran sanatçı ve araştırmacıların görsel üretimlerinden karar ve icraat mekanizmalarının beyanatlarına, 1999’dan 2011’e kentin yakın zamanlı hafızasındaki durakları ve süreçleri interaktif bir veritabanında izlemeye açıyor.

Bu veritabanı, sanatçı videoları, fotoğraf serileri, belgesel filmler, haber klipleri, karikatürler ve mimari projelerin güncel bir istifinden oluşuyor. İçerik, kente dair tipik söylem ve tarifleri yeni bakış açıları önermek üzere araçsallaştıran 80 kavramın altında örgütlenerek birbiriyle ilişkileniyor.

Bu kavramların işaret ettiği sorunsallar, sergide yer alan 400’ü aşkın medya ile vurgulanıyor.

Serginin didaktik bir doğrusallıktan uzak yapısı sayesinde her bir katılımcı, interaktif veritabanındaki rotasını, bir başkasınca tekrarlanamayacak bir özgünlükte kurgulayabiliyor. İçerik bütününün tekil veritabanı gezilerinde algıya açılmayan içsel dinamikleri ise, Burak Arıkan’ın kavramlar ve zaman arasındaki ilişkiyi deşifre eden işinde izlenebilecek.

Devamı

Seçtiklerimiz