d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

İZ 14-Proje4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

142 B izlenme  
10.11.2020
İZ 14
8 Ocak - 10 Mart 2014
Proje4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi

Küratör: Billur Tansel

 
Yüzyıllardır değişik dönemler, sanatçılar gelip geçmiş yeryüzünden; kimi arkalarında daha derin izler bırakmış, kimi daha sessizce yok olanların arasına karışmış. Daha görünür, duyulur da olsa, sessizce gelip gitmiş de olsalar her birinin önemli etkileri olmuş yaşanan ve günümüz kültürlerinde. Koleksiyonerler de koleksiyonlarına ekledikleri eserlerle bu etkilerin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmuş. Farklı bir değer ve anlam kazandırmışlar onlara.
 
Kültürel dokuların muhafaza edilerek sonraki nesillere aktarılmasının büyük bir ölçüde bu izler ile mümkün olabildiğini düşünecek olursak, bu genel geçer kültürel düşünce biçimlerini veya izlerini en hakkane biçimde taşıyabilecek araç sanat olmalıdır. Bu sergi sanatın tarihini, sanatçıyı, alıcıyı ve izleyiciyi bir araya getiriyor.
 
Bu bağlamda koleksiyonunu paylaşma sorumluluğunu üstlenen koleksiyonerlerin önemli rolü olduğu şüphesizdir. İZ 14 seçkisinde bir koleksiyonerin koleksiyonerlik serüveninde bir araya getirmiş olduğu eserlerden kiminin, senelere ve değişen beğenisine rağmen, ilk günkü önemini ve özel yerini korumaya devam ettiği görülüyor. Zaman içinde Elgiz Koleksiyonu’nda iz bırakan sanatçıların eserlerini halka açık bir yerde sergileyerek görünürlük ve ölümsüzlük vaat ediyor.
 
Bir koleksiyonerin hayallerini süsleyen, seçimlerini etkileyen, onlarda bir iz bırakarak bu sergide yer alan eserlerin sanatçıları:
Alex Prager, Alexander Liberman, Andreas Gefeller, Burak Delier, Burhan Uygur, Friederike Feldmann, Bedri Baykam & Giuseppe Belvedere, Guillermo Mora, Günther Förg, Halil Vurucuoğlu, Haşim Nur Gürel, İrfan Önürmen, Liam Gillick, Maren Krass, Maria Kılıçlıoğlu, Matthew Monahan, Mehmet Aksoy, Nan Goldin, Oleg Dou, Peter Bonde, Ramazan Bayrakoğlu, Saim Bugay, Sarah Morris, Stephen Dean, Tomur Atagök ve Tülin Onat.
Ümit Turgay Durgun sergiye özel mekana müdahale gerçekleştirdi.
Sergi, 8 Ocak – 10 Mart arası izlenebilir.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz