3dcb48cd-0eab-4c0c-8c19-3b578c324562.jpg

Jackie Arditty | Umudun Işığı | Ekavart Gallery

96 B izlenme  
26.01.2022
Jackie Arditty
“Umudun Işığı”
20 Ekim – 6 Kasım 2015
Ekavart Gallery
 
 
EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, çağdaş resmin değerli isimlerinden Jackie Arditty’nin “Umudun Işığı” isimli dokuzuncu kişisel sergisine 20 Ekim – 6 Kasım 2015 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de ev sahipliği yapıyor.
 
İlk kişisel sergisini 11 yaşında açan ve Türkiye’nin “Harika Çocuklar Kanunu”ndan yararlanan ender sanatçılarından biri olan Arditty, 40 yılı aşkın bir süredir sanat ile iç içe olduğu dünyasının kapılarını ilk defa bu kadar geniş bir düzlemde izleyenlere sunuyor.
 
Sanatçı, adeta yaşamının izlerinden ve izlenimlerinden yola çıkarak oluşturduğu, dünyamızın görsel bir belleği niteliğindeki yağlıboya, karakalem, heykel ve rölyef gibi birçok alanda üretmiş olduğu çalışmalarını “Umudun Işığı” sergisinde sanat camiası ile paylaşacak. Yapıtlarını “Ben hissetmediğim ve yaşamadığım bir şeyi yapmadım. O an içinde bulunduğum durum ne ise onun resmime yansımasına mani olamam” düşüncesi ile açıklayan Arditty, şehrin karmaşasının içinde imajlarla örülmüş bir atölyede yeni dünyalar yaratıyor. Farklı ufuklar ve bakış açıları sunan bu serüvenlere son sergisi ile izleyenleri de davet ediyor.
 
Resim ile mücadele eden ve onunla uzlaşmaya çalışan bir üretim biçimine sahip olan sanatçı, her mücadelenin sonunda bir umut ışığı olduğunu ve bunun insanoğlunun bir başarısı olduğu düşüncesinde. Her gün rastlayabileceğimiz mekânlar ve nesnelerden hiç görmediğimiz diyarlara uzanan Jackie Arditty’nin resim ve heykelleri kendi içlerinde “Umudun Işığı”nı da barındırıyor. Bu Işık 20 Ekim – 6 Kasım tarihleri arasında Ekavart Gallery’de yanmaya devam edecek.

Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz