d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Jochen Proehl | Skins From Lines | Adas

99 B izlenme  
4.06.2024

Jochen Proehl

Skins From Lines

8 Mayıs - 30 Haziran 2024

Adas

 

Doğanın ritmini sanatıyla nasıl yakaladığını ve yaşamın eşsiz dokusunu eserlerine nasıl yansıttığını gösteren Jochen Proehl’ün, ‘Skins From Lines’ sergisi  8 Mayıs - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Adas’ta çağdaş sanatseverler ile buluşuyor. Proehl, sergisinde aynı zamanda duygusal bir deneyim sunarak ve sanatının arkasındaki hikayeleri paylaşarak izleyenleri bir yolculuğa çıkarıyor.

Jochen Proehl'ün üç ana sanatsal çalışma alanını kapsayan bir serinin, üçüncü sergisi olarak hayata geçen “Skin From Lines”, sanatçının desenlerindeki büyük formlu çizimleri, duygusal zenginliğini ve yaratıcılığını sanat yoluyla bize aktarıyor. Şehirdeki günlük hayatta zar zor fark edilen ve göze çarpmayan şekillerin bile sanatı için bir başlangıç olabildiğini aktaran sanatçı için bu başlangıç noktası her zaman çocukluk ve  gençlik yıllarını da geçirmiş olduğu İstanbul…

Sergide bulunan çoğu 60x82 cm boyutlarında, ağırlıklı olarak büyük formatlı yaklaşık elli adet eser, Proehl’ün daha önceki yaklaşımlarından bu yıl yarattığı en yeni çalışmalarına kadar desenlerinin gelişimini ve güncel durumunu yansıtıyor. Desen çalışmaları Proehl’ün resim veya fotoğraf üretimleri için bir aşama değil, aksine kullandığı tekniklerden yalnızca biri. 

Jochen Proehl’ün Sanatında Toprağın İzleri

Şehirdeki inşaat çalışmaları veya arkeolojik kazılardan kaynaklanan izler ve yırtık topraklar, Jochen Proehl’ün biçim kararlarındaki en önemli çıkış noktası. Desenlerdeki yer yer çok yoğun tarama ve çizgi katmanları, zemindeki yaraların üzerine bir zar gibi uzanıyor. 

 Sonrasında bu biçimler, zamansız hayali peyzajlara veya soyutlaştırılmış sade şekillere dönüşüyor. Mikrodan makroya geçiş sürecindeki bu titiz bakış, küçük ve gerçek bir toprak parçasından hayali ve devasa yeni bir coğrafyaya açılan kapıyı aralıyor. 

“Bir kürek izinde bir desen potansiyeli keşfettiğim an, büyük heyecan duyduğum bir andır.” Jochen Proehl

Toprağı uygarlıkların en eski mitlerinin ve dünya görüşlerinin yeri olarak tanımlayan Proehl, tüm yaşamın topraktan geldiği ve yaşanan hayatın ona tekrar geri döndüğü görüşü anlamına gelen kitonik döngüyü benimsiyor. 

“Bu döngü benim eserlerimdeki konumun çekirdeğidir.” Jochen Proehl 

Proehl’ ün kağıt üzerine grafit ve renkli kuru kalem ile oluşturduğu ve üst üste bindirdiği çalışmaları, tekniğinde kullandığı sayısız çizgi katmanını oluşturuyor. Sanatçı, uçlarındaki renk pigmentlerini yavaş ve istikrarlı bir şekilde kağıda aktaran kuru kalemlerden, beklenmedik derinlikte renk alanları ortaya çıkarıyor. Kullanılan form ve biçimler, zamansız hayali figürlere, soyutlamalara ve desenlerin aynı zamanda resimsel bir izlenim yaratmasına neden oluyor.

Jochen Proel’ü İstanbul’lu yapan yılların, Anadolu renklerinin ve gençliğindeki hızlı yapılaşmanın, bugünkü sanatını oluşturduğunu ve etkilediğini belirten sanatçı; “Sanatım, soyut ve figüratif unsurları bir araya getirirken, izleyicilere farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor. Küçük detaylardan yola çıkarak büyük manzaraları keşfetme şansı sunuyorum. Bir küreğin kumda bıraktığı iz, adeta doğanın sırrını açığa çıkarmış gibi görünse de gerçekte yaşamın derinliklerine yapılan bir yolculuğu temsil ediyor. Eserlerim, figüratif ile soyutluk arasında özgürce gezinirken, izleyicilere tanıdık, ancak bir o kadar da sıra dışı bir deneyim sunuyor. Bu serüvende yer alan tahrip edici unsurlar bile zaman zaman iyileştirici bir etki yaratıyor. Ve en özeli, bu sanat yolculuğunun İstanbul'da başlamış olması; bu büyülü şehir, bana sürekli ilham veren ve sanatıma yön veren bir kaynak.” dedi.

Jochen Proehl’ün eserlerindeki toprağın dinginliğini ve karmaşıklığını ustalıkla nasıl yansıttığına şahit olmak isteyenler,  Adas’ta gerçekleşen “Skins From Lines” sergisini 30 Haziran tarihine kadar Salı- Cumartesi günleri arasında 11:00 – 18:00 saatlerinde ziyaret edebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz