5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Joseph Beuys ve Öğrencileri

29 B izlenme  
3.12.2020

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 09 Eylül - 01 Kasım 2009 tarihleri arasında, “Joseph Beuys ve Öğrencileri - Deutsche Bank Koleksiyonu’ndan Seçmeler” baslıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü, Deutsche Bank Sanat Global Baskanı Friedhelm Hütte ile Sanat Elestirmeni Ahu Antmen’in yaptığı sergi, çağdas sanatın efsanevi öncüsü Joseph Beuys’un kağıt üzerinde gerçeklestirdiği çalısmalarla; önde gelen öğrencilerinden Peter Angermann, Lothar Baumgarten, Walter Dahn, Felix Droese, Imi Giese, Jörg Immendorff, Anselm Kiefer, Imi Knoebel, Inge Mahn, Ulrich Meister, Meuser, Blinky Palermo, Katharina Sieverding ve Norbert Tadeusz’un desen, fotoğraf ve baskılarını ilk kez bir araya getiriyor. “

Öğretmenliğim en büyük eserimdir. Gerisi teferruattır.” diyen Beuys, 1961’den okuldan çıkarıldığı 1972 yılına kadar, Düsseldorf Sanat Akademisi’nde 300’den fazla öğrenci yetistirdi. Sanatsal arayıslarından bağımsız, kendini bir eğitimci olarak gören sanatçı, öğrencilerini de kendi yollarını bulmaya tesvik etmesiyle biliniyor. Sergi, 350’yi askın eserle, Beuys’un karizmatik bir öğretmen olarak tesvik ettiği bütün sanatsal yaklasımların bir yelpazesini sunuyor.

Ayrıca, çağdas sanatın en önemli dönemlerinden birini ve Joseph Beuys’un öğrencileri üzerinde bugün bile devam eden etkisini gözler önüne seriyor.

Devamı

Seçtiklerimiz