d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Kaan Tanhan | Vizör | Galeri/Miz

102 B izlenme  
4.06.2024

Kaan Tanhan

Vizör

7 Mayıs - 14 Haziran 2024

Galeri/Miz 

Galeri/Miz, multidisipliner sanatçı ve tasarımcı Kaan Tanhan’ın ilk kişisel sergisi Vizör’e  ev sahipliği yapıyor.

Açılışı 7 Mayıs Salı günü gerçekleşen sergide Tanhan, üretimlerinde ağırlıklı olarak sanat ve teknolojinin biraradalığına başvuruyor ve aşina olduğumuz durum ve kavramları, teknolojinin sunduğu olasılıklar dahilinde yeniden ele alarak, yeni ihtimalleri arıyor. Bu bağlamda sanatçının çalışmaları, bu durum ve kavramlara nihai çözümler öneren sonuçlar olmanın dışına çıkarak, sürekli bir deney halini sürdürüyor.

Adını, kameranın görüş alanını çerçeveleyen merceği tanımlamak için kullanılan optik araçtan alan Vizörsergisinde sergilenen eserler, sanatçının üretim pratiğinin temelinde yer alan bu deneysel yaklaşımın bir sonucu olarak Orwell’ın “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” adlı romanında tasvir ettiği dünyanın, günümüz dünyasındaki teknolojik izdüşümünü izleyici ile buluşturuyor. Tanhan’ın gözetleme, takip ve vizör kavramları ekseninde kurguladığı bu eserler, alternatif bir dünyanın temsili olmakla kalmıyor, bunun aksine; sanatçının yarattığı algoritmalar vasıtasıyla vizör, izleyici ile etkileşime giriyor ve izleyicinin- bu durumda gözlenenin- varlığı ile döngüsünü tamamlıyor.  

Kavramsal çerçevesini Öykü Demirci’nin oluşturduğuVizör sergisinde sunulan dünya, Orwell’ın çoğunluğun azınlığı izlediği ve azınlığın ise kontrol ettiği distopik dünyaya bir alternatif sunuyor. Sanat ve teknolojinin birleşimi vasıtasıyla denetim ve kontrolü azınlığın elinden alarak, topluma verip ve kendi denetimini kendi yapan bir toplumun ihtimallerini araştırıyor.

Sergi 14 Haziran’a kadar ziyaret edilebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz