f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Kapital / Teknoloji Mekânları

13 B izlenme  
27.01.2021

Galeri Manâ ikinci sergisinde, Nasan Tur ve Lewis Baltz’e ev sahipligi yapıyor.

Nasan Tur’un Kapital ve LewisBaltz’un Teknoloji Mekânları serileri, birbirinden bağımsız çalışmalar olmanın yanı sıra, gündelik yaşamda kodlanmış kültürel ideolojiler bağlamında tematik bir odak noktasını paylaşıyor.

Biçimsel yalınlığın ve minimalist bir ifadenin egemen olduğu yapıtların her biri, ekonomik, sosyal ve politik göndermelerle yüklü görünüyor.

Nasan Tur’un (d.1974) Kapital sergisi, birbirini açımlayan ve kışkırtıcı bir enstalasyon yaratan dört yeni işten oluşuyor. Sergiye adını veren eser, Karl Marx’ın 1957 basımı Das Kapital, Das Kapital II ve Das Kapital III’ünden oluşturulmuş el yapımı kağıtlardan bir üçleme. Mat yüzey yakından incelendiğinde, deri cilt şeridinden parçacıklar ve özgün metinden tek tek harfler açığa çıkıyor. Bu minimal ancak güçlü çalışma, izleyiciyi değişim sistemlerinin küresel toplumumuzdaki işleyişini düşünmeye davet ediyor; ve aynı tema sergilenen diğer işlere de yansıyor.


Lewis Baltz’un “Teknoloji Mekânları” serisiyse, bilgi çağının dünyamıza etkisini irdeliyor. Fotoğraflar, 1990′ların başlarında teknik araştırmaların yapıldığı şirketlerde çekilmiş (Mitsubishi, Toshiba, France Telecom gibi). Yüksek teknoloji ve makineyle yan yana çalışan insan görüntülerinde, distopik bir imge ortaya çıkıyor.

Baltz, 1960′larda tanınmaya başlayan fotoğrafçıların en önemlilerinden ve en etkinlerinden. Yeni Topoğrafyalar hareketinin kilit isimlerinden biri olarak, Amerikan manzarasına ilişkin görüşümüzün yeniden tanımlanmasına ve sanayi dünyasının yaşamımızdaki etkisinin gösterilmesine yardım etmiştir.

İstanbul’un Tophane semtinde bulunan Galeri Manâ, Mayıs 2011′de açıldı. 19. yüzyıldan kalma bir un değirmeninden dönüs?türülen galeri, 400 metre karelik bir sergi alanına sahip. İsmini Türkçe’de “kavram” veya “anlam” karşılığı olan “manâ” kelimesinden alan galeri, Mehveş Arıburnu ve Suzanne Egeran tarafından kuruldu.

Eş zamanlı açılan sergi 16.09.2011 – 12.11.2011 tarihleri arasında görülebilir.

Devamı

Seçtiklerimiz