f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Kay Rosen-Galeri Zilberman

91 B izlenme  
11.06.2014
Kay Rosen
10 Mayıs - 26 Temmuz 2014
Galeri Zilberman
 
 
Galeri Zilberman, Amerikalı sanatçı Kay Rosen’ın tek kişilik sergisini sunmaktan mutluluk duyar.

Sanatçının İstanbul’daki ilk tek kişilik sergisi, yeni desen, resim ve mekana özgü bir duvar resminden oluşmakta. Açılışı 9 Mayıs Cuma günü saat 18.00 – 21.00 arasında gerçekleşecek olan sergi, 26 Temmuz 2014’e kadar devam edecektir.
 
Kay Rosen, 30 yılı aşkın bir süredir, dilin güvenilmez doğasına odaklanmakta. Rosen’ın sanatı, görselin nasıl bir algı ve yeniden idrak etme ile benimsendiğine değinir ama aslında bunun ötesine gitmektedir: dilin sergilediği mekanizmaları bir iletişim sistemi olarak araştırmakta ve yeniden şekillenen, sunulan, yürürlüğe konan sıradan kelimeler ve anlatım tarzları ile dilin özünü bozmaktadır.
 
Kavramsal sertlik ve minimalist bir hassasiyet ile tanımlanabilecek Rosen’ın resimleri ve çizimleri, esprili altmetni kısmen kullanılan renkler ve daha geniş bir kapsam olarak, zekice kurgulanmış kelime oyunlarıyla, yeni bir farkındalık uyandırmakta.
 
Sergideki resimlerden biri olan INSTINCT, neredeyse iki özdeş satıra bölünmüş; fark bir harfte yatmakta ve bu da anlamı vermek ve değiştirmek için yeterli (ilk satır bir –S oluştururken, ikincisi ise bir –C oluşturmakta). Bu satırların yanlış yerleştirilmesi veya birbirlerine geçirilmesi halinde, kapalı sistemle oynanmış oluyor. Bu çalışma, küçücük bir müdahalenin bile, ileri sürülen sistemini temelini nasıl çürütebileceğinin kanıtıdır.
 
Kay Rosen’ın çalışmaları genellikle sosyal sorunları ve siyasi sonuçları kapsamakta. Amerikan basını üzerinden takip ettiği 2013 Gezi Parkı protestosu, Galeri Zilberman’daki serginin en önemli kısmını oluşturan duvar resminde, ilham kaynağı olarak merkezi bir rol oynamakta. Güncel sosyo-politik bağlamda yankı yapan bu çalışma, yazıldığında tamamen farklı olan fakat söylendiğinde aynı duyulan iki kelimeyi bir araya getirmekte. Bir sesli harf eksikliği ve –s harfinin, -z harfi yerine konmasıyla (veya –s harfiyle –z harflerinin yer değiştirmesiyle) tamamen farklı bir anlam yaratmakta. Küçük bir jest bu nedenle kayda değer bir değişim getirebilir.
 
Sergi kataloğunu galerimizden temin edebilirsiniz.
Kay Rosen, 30 Mayıs Cuma günü saat 18.00’de Vassilios Doupas ile birlikte yapacağı konuşma ile sizlerle birlikte olacak. 
Sergi Galeri Zilberman’da 26 Temmuz’a kadar gösterimde olacaktır.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz