cda6e381-b82b-4a28-8a9f-2e586e932f78.jpeg

Kezban Arca Batıbeki | Pulp Fiction 3 | Yapı Kredi Bomontiada

129 B izlenme  
31.08.2023

Kezban Arca Batıbeki

“PULP FICTION 3”

10 - 31 Mayıs 2022

Yapı Kredi Bomontiada

Kezban Arca Batıbeki'nin PULP FICTION 3 adlı sergisi Cue Art Space organizasyonuyla YapıKredi Bomontiada’da açıldı.  Sergi GROHE Türkiye’nin desteğiyle 31 Mayıs 2022 tarihine kadar görülebilir.

Kezban Arca Batıbeki’nin PULP FICTION 3 adlı sergisinde ana konu baskın imge ve fantezi dünyasında olduğunu hissettiğimiz kadındır. Sanatçı resim sanatında çok uzun zaman geçerli sayılan kadınların nesneleşmesine hakim algıyı irdelediği sergisinde bu algının iç yüzüne işaret eder ve bu sefer kadın yerine erkeği nesneleştirir ve kimliksizleştirir. Röntgenci, tehditkâr, nüfuz edici erkek, belli belirsiz varlığıyla bir gölge gibi gezinir.

Batıbeki’nin hemen her çalışmasında nostalji öğeleri belirgindir. PULP FICTION 3 başlıklı son sergisindeki neonlar gibi alt kültür, klişe, kitsch ve pop kavramları sanatsal üretiminin dokusuna işler. Sanatçının çalışmalarında merkezi bir rol oynayan pop, yapıtların içeriğine sinen düşünsel/eleştirel derinliğin en umulmadık elçisi oluverir. Sanatçının kitap koleksiyonundan kadın karakterlerin kötü, dışlanmış ya da yardıma muhtaç olanların kapaklarını seçerek onlar üzerinden yaptığı eserler resimlerinden foto-kolajlarına, enstalasyonlarından kısa filmlerine tüm sanatsal üretimlerinde, sıradan görünen imgeler birer ikona dönüşür.

Bu sergide Batıbeki; her sergisinde denediği yenilikçi tavrını sürdürerek Neonlu işlere ağırlık verirken, yeni jenerasyona göz kırpan NFT çalışmalarıyla da, bir bakıma geçmişin medyumlarıyla günümüz malzemeleri ve olanakları arasında bir köprü kurmayı amaçlıyor. 

Devamı

Seçtiklerimiz