Laleper Aytek | Hayat Başka Yerde | Mili Reasürans Sanat Galerisi

107 B izlenme  
31.10.2020

Laleper Aytek

Hayat Başka Yerde

10 Aralık 2019 – 11 Ocak 2020

Millî Reasürans Sanat Galerisi

 

Laleper Aytek’in, “Hayat Başka Yerde” sergisi 10 Aralık 2019 – 11 Ocak 2020 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izlenebilir. Sergi için hazırlanan kitabın metni, sanatçının sergiye zemin teşkil eden, kendi kaleme aldığı bir şiir ve çevirisini Tahsin Yücel’in yaptığı Marguerite Duras’ın “Sevgili” kitabına yazdığı önsözden bir alıntı üzerine inşa ediyor.

 

Hayat Başka Yerde, fotoğrafçının 2016-2019 yılları arasında Türkiye, Fransa ve Yunanistan’da farklı şehirler, kıyılar ve adalarda çektiği kırk siyah-beyaz fotoğraftan oluşuyor. Fotoğrafçı Hayat Başka Yerde’de şu sorulardan yola çıkıyor: Hayat nerede? Hayat ne kadar? Hayat ne zaman? Hayat kırar, döker. Dağıldıkça sorular(ı) artar. Ve çoğu cevapsız sorular, haller arasında karmakarışıklaşan (kaybolan?) akıl, kalp, beden, ruh değişir, dolaşır, kıvranır, susar, çığlık atar, isyan eder ya da kabullenir hayatın getirdiklerini, götürdüklerini. 

 

Yaşamak, Fernando Pessoa’nın söylediği gibi başkası olmak ve dönüşmekse, hayat kaç başkasına dönüştürür bizleri? Gündelik hayatın aşındırıcı dokusu, bir boğulma, bir gülümseme, sessizin payı yahut gönlün itirazı tüm duyularımızdan ihlale girişir hayatı, bizi…

 

Kalp, akıl, ruh hep bir çıkış arar.

Bir yol, bir iz peşinden gideceği.

Bir dokunma, bir bakış.

Bir ses, bir yüz. 

 

Hayatın dokunul(a)mayan, dokunmaya korkulan, kaçılan, sorul(a)mayan, saklanan yüzlerinden birinden diğerine savrulurken, bir kalp izin istemez…

 

“Hayat Başka Yerde” sergisi 10 Aralık 2019 – 11 Ocak 2020 tarihleri arasında Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluşuyor.

 

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz