f2af643b-1f2b-4576-a0c7-c8029d8139a4.png

Leyla Emadi | Kolektif Bağ | Mina'nın Çocukları Sosyal Sorumluluk Projesi | Bebek Sarnıcı

39 B izlenme  
11.04.2024

Leyla Emadi 
Kolektif Bağ 
Mina'nın Çocukları Sosyal Sorumluluk Projesi
1 Mart - 7 Nisan 2024 
Bebek Sarnıcı 

Mina'nın Çocukları Sosyal Sorumluluk Projesi, Sanatın Büyüsünü Kolektif ‘’Bağ’’ Sergisi ile Bebek Sarnıcı'nda Yaşatıyor!

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İstanbul Şube bünyesindeki Mina’nın Çocukları Projesi, Kolektif “Bağ” ile 1-11 Mart tarihleri arasında İBB Kültür ve İBB Miras’ın 2021 yılında restorasyonunu tamamladığı Bebek Sarnıcı’nda İstanbullular ile buluşuyor. Sanatçı Leyla Emadi ve üniversiteli genç kadınların bir araya gelerek ürettiği mekâna özgü eser ekseninde şekillenen sergi, Hareket Bağı performans sanatıyla da izleyicisine benzersiz bir sanat deneyimi yaşatacak. Mina’nın Çocukları, Kolektif Bağ ile yurt dışı eğitimi alacak üniversiteli genç kadınlara da sergi süresince yapılan bağışlarla destek olacak.

Toplum, kadın ve öğrenci odaklı güncel sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çağdaş sanatı aracı olarak benimseyen Mina’nın Çocukları Projesi, altı aylık bir çalışma sürecinin ardından Beril Başaran ile gündelik hayatın içinde düşünme fırsatı bulamadığımız ‘’Bağ’’ kavramına odaklanmıştır. Kolektif “Bağ” sergisinde sanatçı Leyla Emadi bağ kavramını iki açıdan ele alarak; var olan ama görünmeyen bağları görünür kılmak ve yaşadığımız anların aslında bütününü göremediğimiz o sistemin parçası olduğunun farkındalığıyla Bebek Sarnıcı’nı sanatla buluşturmaktadır.

Mina Başaran bursu temelinde başlatılan proje, üniversite öğrencisi genç kadınlara yetkinlik kazandırarak onları iş ve sosyal hayata hazırlarken mentörlük ettikleri, 10-14 yaş aralığında ihtiyaç sahibi çocukların geleceğin güçlü, örnek bireyler olabilmesi için ışık tutmayı amaçlayan kapsamlı bir sosyal sorumluluk projesidir. Her sene ele aldığı problemleri sanatla ifade eden Mina’nın Çocukları, bu kez dört senedir sanatla buluşturduğu üniversiteli genç kadınların yurt dışı eğitimlerine Leyla Emadi’nin 4 farklı seri ve 11 edisyonu bulunan sınırlı sayıda eserlerinden elde edilecek gelirle burs sağlayacak.

Bizi bize ne bağlar?
Şehrin uzun yıllar boyunca suyla bağlantısını sağlamış, önünden fark edilmeden geçilen sarnıçlarından yalnızca bir tanesi olan ve İBB tarafından şehre kazandırılmış Bebek Sarnıcı, Kolektif ‘’Bağ’’ ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de içine alan sergi süresi boyunca bağ kavramını dişil bir yaratımla ele alarak Kadın’ın tüm varlık mücadelesine karşın bağlar kurarak büyüten, çoğaltan birleştiren taraflarına bir saygı duruşunda bulunmaktadır. Leyla Emadi’nin yapısal olarak ta kavramsal olarak da içinde dişil bir hal barındırdığı, yaratan, var eden ‘dişil enerji’ evrenin ta kendisi olduğu ‘’BAĞ’’ yorumu ekseninde Ekin Bernay’ın katkılarıyla üretilen Hareket Bağı performansı ise sergi akışına eşlik etmektedir. Sanat alanında çalışan 10 genç sanatçının art arda, bir ağ kurgusuyla gerçekleştireceği Hareket

Bağı performansı 2 ve 9 Mart tarihlerinde Barış Diker, Beste Demir, Diana İzel Koç, Diren Ezgi Yıldızkan, Ekin Ançel, Gizem Seçkin , Halil İbrahim Aygün, İlayda İpekçi , Selim Cizdan ve Şiva Canbazoğlu’nun performansıyla izleyiciler tarafından deneyimlenecektir.
Kolektif “Bağ” Sergisinin felsefesine katkıda bulunan Prof. Dr. Yusuf Mehmet Örnek’e; denize ve sanata verdiği değerle şehrin suyla bağlantısını sağlayan Bebek Sarnıcı’nın farkındalığına katkı sağlayan ana sponsor CMB Yachts ve Mina’nın Çocukları Projesine destek veren Bebek Baylan ailesine teşekkür ederiz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) iş birliği ile İstanbul’da 11 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak Mina’nın Çocukları Projesi, Kolektif ‘’Bağ’’ sergisi 11.00 - 20.00 saatleri arasında kamunun ziyaretine açık olacak.

 
 
Devamı

Seçtiklerimiz