f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Mabeyn Gallery'de 2 Sergi

14 B izlenme  
14.01.2021

Şive Neşe Baydar
İki "Şey" Arasında
5 - 31 Ocak 2012
Mabeyn Gallery

Şebnem Somel
boğaziçi düşleri / sudan kahramanlar
5 - 31 Ocak 2012
Mabeyn Gallery

Şive Neşe Baydar'ın resimleri  resmin özünü, mahiyetini bizlere sunuyor. Sanatçı, kendi ressamca tavrını geri çekerek, resim üzerindeki denetiminden, iktidarından vazgeçerek resmin "oluş süreci"ni izleyiciyle paylaşıyor.

Baydar'ın "İki 'Şey' Arasında" adını verdiği sergisinde yer alan "Ada", "Orman", "Krallık" dizileri, bu "oluş"un öyküsünü anlatıyor.

Bu oluş süreci tuvallerde de lavilerde de en yalın haliyle gözler önüne seriliyor. Baydar, Alain Badiou'den alıntılayarak, İki Şey arasında "ilişki ile ilişki - olmayan arasında vuku bulur." İfadesiyle tam da bu sürece dikkat çekiyor.

Şebnem Somel ise bu sergide "Boğaziçi Düşleri" serisinin "Sudan Kahramanlar" adlı kesitinden örnekler sunuyor.

"Boğaziçi Düşleri," resim, illüstrasyon, video, fotoğraf ve metinlerden oluşan ve "sanatçı kitabı" olarak sergileyediği görsel bir birikim.

Somel: "Sudan Kahramanlar" ise "Boğazın Orta Yeri"nde kendi düşlerine kapılmış illüzyonlar. Gri ve flu bir boğaz sefasından yaşama karışan renkli hayaller.
Uzandığım ve suyun kıyıya vurduğu dingin gel-git'de saçımı, yanağımı okşayan, kimi zaman da iliğimi, kemiğimi ısıtıp, nadiren de sızlatan, göz kapağımın altına sıkışmış renkli ışık damlacıkları."

Devamı

Seçtiklerimiz