5fba12a4-40bc-4ffb-aad4-19d6c0a5c162.jpg

Mahmut Karatoprak | “Turuncu Mevsim” Retrospektif Sergi | Galeri Selvin & Harmonyhip

103 B izlenme  
31.10.2020

Mahmut Karatoprak

“Turuncu Mevsim” Retrospektif Sergi

13 Aralık 2019 - 5 Ocak 2020

Galeri Selvin & Harmonyhip

 

 

Mahmut Karatoprak’ın eserlerinde kadın teması öne çıkıyor. Sanatçı çağdaş ikonografinin görsel estetiğini ahşabın doğasıyla işleyerek, kadın figürlerinin bakışlarında duyumsal alanda akıp duran bir izlekle, izleyicisini tarihsel bir hikâyenin ögesi konumuna taşıyor. Retrospektif sergideki eserlerinde görüldüğü gibi, Karatoprak sadece kadın figürlerinin doğasına dokunan işler yapmıyor. 1997 yılına kadar sürdürdüğü naif yaklaşımıyla nesnelerin yalnızlığına ortak olmakla kalmıyor, onları kendine mal ederek sıradanlığın ruhunu onurlandırıyor.

 

1997 yılı sonrasında nesnelerin dünyasından fanilerin dünyasına yolculuğuna başlayan Karatoprak çizginin peşine düşüyor. Sanatçı desenlerinde kadın bedeninde sessizce beliren anatomik unsurları görsel estetik anlamda örtüyor, böylece azla çok şey söyleyebilen, kendi tarihsel tanıklarını yaşatma yolunda ışığın ve gölgenin izinde ilerliyor. Özellikle kullandığı ahşap çerçevelerle taçlandırdığı karakalem desenlerinde çizginin gizemini kadın bedenin yapısıyla çözen Karatoprak, gözün kadına bakma eylemine yönelik edimselliğini sınamaya yöneliyor, belki de bakışın, bakmanın olanaklarını sorguluyor. 

 

Bu dönemde resimlerindeki kadınlar yalnızlığını kutsarcasına kendi içine yolculuğuna başlar, geçmişe vakfedilmiş bir dünyanın anahtarını taşıyan onurlu ifadesini giyinerek rengin derinliğine dalarlar. Yağmur öncesi bir anda duraksar, kendi farkındalığıyla hacim kazanır ve tüm cesaretiyle görücüye çıkarlar. İşte o andan sonra gerçek dünyanın hayaletleri olan kadın figürleri ahşapta beden bulmaya karar verirler. Heykeller,  içinde bulunduğu atmosferi kadınsı bir dokunuşla yeniden tanımlar ve mekânla bütünleşir. 

 

Mahmut Karatoprak "TURUNCU MEVSİM" isimli retrospektif sergisinde Rönesans eserlerinin ustalarını akla getiren tavırlarıyla çağdaş ikonografinin dilinden ahşap üzerine şiirler yazıyor.

 

Sergi 13 Aralık - 5 Ocak tarihleri arasında Galeri Selvin ve Harmonyhip birlikteliğiyle Abdi İpekçi Caddesi No:45 Nişantaşı adresinde izlenebilir.

Müzik :Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz