Maryam Salahi | Haram in Harem | Galeri/Miz

86 B izlenme  
2.11.2020

Maryam Salahi

Haram in Harem

13 Kasım – 7 Aralık 2018

Galeri/Miz

Galeri/Miz,  13 Kasım – 7 Aralık 2018 tarihleri arasında Maryam Salahi’nin kadının toplumdaki yerini ve hayata bakışını resmettiği “Haram in Harem” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yazar Murat Erdin’e göre, Maryam Salahi’nin resmi soyutun özgürleştirici alanında geziniyor. Bazı figürler kendini apaçık gösterirken bazıları onların arkasında gizleniyor. Bunu yapmaya o anda yani resmi yaparken karar veriyor. Resimlerinde sadece boya değil, kumaş, tül, kağıt gibi destekleyici malzemeler kullanıyor. Haram in Harem’de de toplumsal cinsiyet, kadınlar, din ve aidiyet kavramları onun resimlerinin öne çıkan görüntüleri görüyoruz.

Maryam Salahi bu sergiye Haram in Harem adını koyarak, kadının kendi kendine yarattığı çelişkileri, kendi içinde yarattığı  rekabeti anlatıyor. Bunları yaparken başka kadınlardan, erkeklerden ve hayattan ilham alıyor. Kendi resimlerini çoğulcu ve soyut olarak tanımlıyor. Maryam Salahi, resimlerini herhangi bir resim akımına ya da disipline sokmaya hiç niyeti yok. Onun resimleri sadece kendisine ait ve kendisi gibi. Çoğulcu, kadınsal ve daima bir şeyler anlatıyor.   

Meryem (Maryam) Salahi

1982 yılında Tebriz, İran’da dünyaya geldi. 14 yaşında Tebriz Sanat Meslek Lisesi Resim Bölümü’nde başladığı sanat öğrenimine önce lisans düzeyinde Tebriz Azad Üniversitesi’nde, ardından İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde devam etti ve doktorasını burada bitirdi. 

2001 yılında Tebriz Heykel Ödülü’nde birincilik kazandı. 2008’de 1. Tahran Bienali’nde Büyük Ödül’e aday gösterildi. Tahran, İstanbul, Roma ve Tebriz'de karma ve kişisel sergileri oldu. Birçok fuar ve uluslar arası bienallerde eserleri yer aldı. Sanatçı, çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz