d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Melih Koçali | Yağmur Çalış | DDesign Gallery Maslak

81 B izlenme  
3.11.2020

Melih Koçali

What Is Happening?

13 Eylül – 2 Ekim 2018

DDesign Gallery Maslak

Melih Koçali, Soyut Dışavurumculuktan Pop Art’a değin büyük bir mirası devralarak başka bir coğrafyada, başka bir zamanda kendi dilinin olanaklarıyla çalışmalarını dönüştürüyor.

Sanatçı, soyut dışavurumcuların renklerin patlamasıyla tinin ortaklığında bir araya gelen evrensel dili yakalama çabalarından Pop Art’ın Rauschenberg gibi aykırı, asi, kuralların dışına çıkan, eleştirel diline kadar birçok kavram ve plastik biçimlendirmeyi bir araya getiriyor.

Koçali’nin tekniğin ve malzemenin dışında çağa ilişkin duyduğu tedirginliğin, sokağın ritminin, duvarların sesinin yapıtlarına yansıdığını görmek olası.

Ayrıntılarda çoğalan ve kaosun bütünselliğini yansıtan bu çalışmalar aynı zamanda hissetmenin değişmezliğine, çağın döngüsüne ilişkin cesaret veren patlamalara dönüşüyor.

Sergi 13 Eylül – 2 Ekim 2018 tarihleri arasında DDesign Gallery Maslak’ta izlenebilir.

Yağmur Çalış 

Yanlış Zigot

13 Eylül – 2 Ekim 2018

DDesign Gallery Maslak

Yağmur Çalış’ın “Yanlış Zigot” isimli sergisi 13 Eylül – 2 Ekim 2018 tarihleri arasında DDesign Gallery Maslak’ta izlenebilir.

Sanatçı kavramların tezatlığıyla oluşturduğu heykellerinde organik olanın, yaşanmışlığın, kişisel ve kolektif hafızanın izini sürüyor. Öte yandan onun çalışmalarını geçicilik ve kalıcılık üzerinden okumak da mümkün.

Yaşamımızın ayrılmaz parçası kağıdın heykel malzemesine dönüşmesi, çoğu zaman atık olarak nitelendirilen bu malzemenin bir sanat eserinde yeniden yaşam bulması, sıradanlaşmanın değere dönüşmesi fikrini canlı tutuyor. Bir adım ötesinde Yağmur Çalış’ın heykelleri malzemeleri ve formlarıyla yaşıyor.

Kırılgan ve ölümcül olanın karşısına kalıcı ve güçlü olanı koyuyor. Yaşama, kişisel algımıza, hafızamıza işaret ederek anı, dünü ve yarını gözden geçirmemizi sağlıyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz