d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Meral Yıldız | The Sacred Text | Gama Gallery

82 B izlenme  
5.11.2020
Meral Yıldız
The Sacred Text
4-17 Eylül 2015
Gama Gallery
 
 
Meral Yıldız'ın resim ve kolajlardan oluşan "Sacred Text" başlıklı sergisi İKSV’ nin düzenlemiş olduğu 14. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında, 4- 17 Eylül tarihleri arasında Gama Sanat Galeri' sinde sanatseverlerin izlenimine sunuluyor.
 
Mevlevi tarikatı üyesi olan Meral Yıldız, bu bağlamda sanatıyla Sufizm'e atıfta bulunurken Mevlevilik ve Sufizm, sema rituelleriyle ilgili birçok güncel sanat dalına da ilham veriyor.
 
İngiliz Konsolosluğu bünyesindeki St. Helena Şapeli’nde 2 Eylül tarihinde özel davetle sanat severlerle buluşacak olan sergi, güncel sanatla ilgili birçok farklı sergiye ev sahipliği yapan Gama Sanat Galerisinin St. Helena Şapeli'ne çok uygun ikincil mekan odaklı projesinde, "New Spirituality"  konuları işleniyor.
 
Kültürel humanistik aktivizmin sonucu olarak demokratik bir toplumun oluşumunda, pozitif / yapıcı bir tutum içinde olan Meral Yıldız, sanatında mimari ve ruhani öğelerin buluşma noktasını yansıtan  Musevi, Hıristiyan, İslami sembol ve ikonlardan yeni bir mistik form oluşturuyor; Sergi bu nedenle dinler ve kültürler arası uzlaşmayı destekliyor. 

Sanatçının dini simge ve sembolleri yeniden yorumlamasındaki amacı; Duyma, dokunma ve görmenin dışındaki gerçeğe ulaşmaktır. Çok değer verip sahip olduğumuz dini metinleri derinlemesine inceleyip sonunda yaradılışa itafen  belirli bir ruhani seviyede,  sadece parçalarına ulaşabildiğimiz kutsal bir metin olduğunu vurguluyor.
 
Meral Yıldız Kimdir?
1958 doğumlu Meral Yıldız, Yeditepe Üniversitesi Sanat Tarihi Ögretim Görevlisi ve Contemporary İstanbul Sanat Danışmanıdır. Marcus Graf, ögrencisi sanat eğitiminde Zait Büyükişliyen, Mustafa Ata Ergin İnan gibi değerli hoca ve sanatçılardan ders aldı; Massachusetts College of Art’ da eğitimini tamamladı, halen Yeditepe Üniversitesi' nde, doktora tezine devam etmektedir. 
 
Küratörlüğünü, Çek Sanat Tarihçisi, Martin Maryska’nın yaptığı ‘’THE SACRED TEXT” başlıklı sergiyi 4-17 Eylül tarihleri arasında Pazar - Pazartesi günleri hariç her gün 11:00- 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz! 
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz