98fbaeac-95fb-473a-9f15-e5c0eeb3dab4.jpeg

Mercan Dede | Kadim Zaman Makinesi | Ekavart Gallery

132 B izlenme  
7.11.2020
Mercan Dede
Kadim Zaman Makinesi
4 Kasım – 12 Aralık 2014
Ekavart Gallery

 
EKAV / Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, yarattığı özgün tarzı ve müziğiyle geniş kitleleri büyüleyen Mercan Dede “Kadim Zaman Makinesi” sergisini 4 Kasım – 12 Aralık 2014 tarihleri arasında sanatseverleri ile Ekavart Gallery’de buluşturuyor.
 
Görsel sanatlar alanındaki suskunluğunu 2011 yılında Ekavart Gallery’deki ilk kişisel sergisi “Aşıklar Kabilesi” ile bozan ve ardından Borusan Müzik Evi'ndeki Carlito Dalceggio ile gerçekleştirdiği Revolution/Revalation sergisi ile altmış binden fazla sanatseverle buluşan Mercan Dede; geçen sene Montreal'deki grup sergisinin ardından, ikinci kişisel sergisi “Kadim Zaman Makinesi” ile Ekavart Gallery’ye geri dönüyor.
 
Sanatçının Montreal’deki stüdyosunda son 1,5 yılda yarattığı proje, zaman/mekan ilişkisine doğunun gizemli penceresinden bakıyor.
 
Modern astrolojinin burçlara açılan kapıları, sanatçının müziklerinden de yakından takip ettiğimiz mistisizmin o büyülü ve bir o kadar da bilinmez yollarından “zaman ve mekanla sınırlı olmayan tek ülke” olarak adlandırdığı “gönül ülkesi”ne ulaşmak için farklı katmanlı çerçevelerden, kalıplardan, yollardan, kaderlerden geçip günümüze ulaşırken, yarattığı garip, meçhul makineleri ile zamanı geri çevirip, sadece geçmiş ya da geleceği değil, “an”ın anahtarı ile zamanın olmadığı bir boyuta giden yolların pusulaları, ipuçları renklerin, görüntülerin harman olduğu girift bir alemde vücut bulup bize ulaşıyor.
 
“Kadim Zaman Makinesi” bizce sanatçının bugüne kadar gerçekleştirdiği en gizemli çalışmaları içerirken, Mercan Dede bizi şaşırtmaya, bambaşka dünyaların kapılarını ardına kadar açmaya devam ediyor. Yurtdışında beğeniyle karşılanan tasarımcı Arzu Kaprol, bu sergiye özel olarak Mercan Dede’nin enstalasyonu için hazırladığı “giyilebilir sanat” tasarımıyla yer alıyor.
 
Devamı

Seçtiklerimiz