Mersad Berber | Bir Bosna Alegorisi | Pera Müzesi

97 B izlenme  
5.11.2020
Mersad Berber
Bir Bosna Alegorisi
16 Şubat – 07 Mayıs 2017
Pera Müzesi
 
Pera Müzesi, sezona “Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi” sergisi ile devam ediyor. Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden olan Mersad Berber’in eserleri, ölümünden beş yıl sonra Pera Müzesi’nde izleyiciyle buluşuyor.
 
Pera Müzesi’nde 16 Şubat’ta ziyarete açılacak sergi, çok sayıda esere imza atan Mersad Berber’in (1940-2012) ifade gücü ve yeteneğini yansıtan, onu çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası haline getiren eserlerini bir araya getiriyor. Sergide sanatçının Velázquez, Ingres, Klimt gibi sanatçıların yanı sıra Yugoslav ressamlar Bukovac ve Jurkić ile kurduğu diyaloğun izleri görünür kılınırken, Bosna’nın masalsı manzaralarına yaptığı seyahatlerin etkisindeki derin, mat beyazlardan Srebrenitsa’nın karanlık, korkunç çukurlarına kadar geniş yelpazedeki eserleri ön plana çıkıyor. Büyük boyutlu ve karışık teknikler kullandığı eserleriyle tanınan Mersad Berber’in Avrupalı usta sanatçılardan ilham alan eserleri, özgün temaları ve yenilikçi kompozisyon anlayışıyla diğerlerinden farklılaşıyor.
 
Küratör Aida Abadžić Hodžić, ülkesinin çok katmanlı kültürel tarihini tüm karmaşıklığıyla yansıtan resimleriyle Mersad Berber’i, “yerel sanat ortamını dünyadaki eğilimlere açan genç grafik sanatçıların oluşturduğu neslin öncüsü” olarak tanımlıyor. Berber, sanatsal yeteneği ve ustalığı sayesinde en saygın müze ve galerilerde eserleri sergilenen bu nesle mensup az sayıda sanatçıdan birisi olarak kabul ediliyor.
Serginin ziyarete açılacağı 16 Şubat Perşembe günü saat 18:30’da, sergi küratörü ve Bosna-Hersek’in önde gelen sanat tarihçilerinden Aida Abadžić Hodžić ile sanat eleştirmeni Edward Lucie-Smith’in katılacağı, Mersad Berber’in yaşamı ve sanatı üzerine bir de söyleşi düzenleniyor.
 
Pera Müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10:00-19:00 saatleri arasında, Pazar günleri ise 12:00- 18:00 saatleri arasında gezilebilir. Müzede Cuma günleri hem uzun hem de ücretsiz! “Uzun Cuma”larda müze 18:00 - 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba”. “Genç Çarşamba” günleri tüm öğrenciler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz