d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Mevlüt Akyıldız-Vinyet'ler

100 B izlenme  
10.12.2020

Mevlut Akyıldız
‘Vinyet’ler’
2 – 23 Ekim 2012
Hobi Sanat Galerisi

Hobi Sanat Galerisi sezon açılışını Mevlut Akyıldız’ın vinyetlerinin yer aldığı özel bir sergiyle yapıyor.

“Her türlü etiket, vinyet olarak tanımlanır, sözlük tanımı ise ‘Herhangi bir obje için üretilmiş etiket resimleri, bir kitabın sayfalarını süsleyen başlık, süslü harf gibi motif.’ şeklindedir.

Mevlut Akyıldız’ın geçtiğimiz dönemlerde yaptığı; bazı resimlerin uygulandığı, bazılarının ise henüz uygulanmadığı sabun etiketleri, şarap etiketleri, CD albümleri, kitap resimlemeleri vs. için yapmış olduğu ‘Vinyet’ler’ 2-23 Ekim 2012 tarihleri arasında Hobi Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Sanat, değişen zaman ve koşullar içinde yaşamın değerlerine ve güzelliklerine yeni ve farklı bir estetik bakış getirerek yaşamın zenginliğine daha farklı bir katkı sağlar. Sanat dediğimiz şey aslında bir toplumun aynasıdır. Bu aynadaki görüntüler özgün ve zengin kültürel değerlere sahip ise toplumun gururu, kendi değerlerinden yoksun, taklit veya makyajlı ise toplumun yüz karasıdır. Sanatçı ise bu aynayı tutan, çağına ve toplumsal yaşamına tanıklık ederek üretmiş olduğu eserleri geniş zaman dilimi içinde kültürel bir nesneye dönüşebilen ve her dem taze kalabilen insandır.
Yaşanılan bu kaotik ortamda, kendini bu sorunlardan soyutlamadan yaşama özgün ve farklı bir bakış getiren Mevlut Akyıldız, yaşadığımız değerler, toplumun çarpıklıkları ve çelişkilerinden yola çıkarak ‘camaltı resim’, ‘heykel’, ‘yağlıboya resim’lerinin yanı sıra kimi zaman da hikayelerini farklı disiplinlerde resmederek karşımıza çıkıyor. Mevlut Akyıldız, popülist bir kültür anlayışından uzak bir biçimde, yaşamın görünürdeki ciddiyetinin ardındaki ciddiyetsizlikleri, küçük ve sıradan insanların küçük mutluluklar peşinde hayata tutunma çabalarını, kendini cilalayıp daha parlak görünmeye çalışan insanların, o parıltısının ve gösterişinin ardındaki komikliklerini ironik bir dil ile resmediyor. Yaşamın ciddiyetine biraz olsun eğlence katarak ve kendine özgü bu eğlenceli dünyasının kapılarını açarak, bu defa da kimi kez sabun ve şarap etiketleri, kimi zaman da CD albüm ve kitap resimlemeleri için yapmış olduğu ‘vinyetleri’ni  bu sergisinde izleyiciler ile paylaşıyor.”

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz