d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Muzaffer Akyol-Gaye Su Akyol-Düalizm:Ruh ve Madde-Ekavart Gallery

167 B izlenme  
7.11.2020

 Muzaffer Akyol & Gaye Su Akyol
“Düalizm: Ruh ve Madde”
29 Nisan – 14 Haziran 2014
Ekavart Gallery

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı, Muzaffer Akyol ve Gaye Su Akyol’un “Düalizm: Ruh ve Madde” başlıklı ikinci ortak sergisine 29 Nisan - 14 Haziran tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Aynı atölyeden ve aileden, farklı kuşaktan ve disiplinden gelen iki sanatçı, kendilerine özgü dil ve tekniklerle oluşturdukları son dönem eserleriyle; maddenin, simülasyonun, gerçeğin ve yenidünya düzensizliğinin karşısına, mutasyon geçirmiş modern mitleri, amorf bir zamansızlığı çağrıştıran sembolleri, “ikili birlik” halini ve “düş” kavramını yerleştiriyor.

Muzaffer Akyol’un eserlerindeki form değiştirmiş mahlûkat, gösterge ve imgeler; dokuz bin yıllık bir medeniyetin izlerinden ilham alan türkülere, şaman davullarına, nakışlara, seslere, aşklara tanıklık ederek, kendi özdek yapısını oluşturuyor. Kırk yıl önce başladığı sanat serüvenine son dönem eserleriyle devam eden usta sanatçı, bu sergide tuval işleriyle beraber farklı malzemelerle oluşturduğu eserlerini de izleyiciye sunacak.

Gaye Su Akyol’un eserleri ilhamını, yıkımla kuşatılmış bir sistemin deformasyonlarından, doğada ve metafizikte de sıkça yer bulan ruh - madde, karanlık - aydınlık, iyilik - kötülük türevi soyutlamalardan alıyor. Alegorik, “yeniden yapmak için çöküşü hızlandırmaya” davet eden, güçlü, zamansız yarı hayvan yarı kadın figürleri, eril bilgeler; büyülere, hiç söylenmemiş hikâyelere, kötülüğü mutsuzluk kavramıyla değiş tokuş eden modern tüketim toplumu mitlerine karşı, yeni bir dil inşa ediyor. Sosyal Antropoloji eğitimi alan sanatçı, tuval, kumaş ve kâğıt gibi farklı malzemeler kullandığı işlerinin yanı sıra, müziğini yaptığı video - ses enstalasyonunu da sergileyecek.“

Oysa tüm düşleri elinden alınmış bir dünyaya gerçeklik egemen olabilir mi? Gerçeklikten ibaret bir dünya oluşturmaya çalıştığımız ölçüde elimiz ayağımıza dolaşmakta ve bu gerçeklikten giderek uzaklaşmaktayız. Gerçekleştiği an ortadan kaybolmaya başlayan bir gerçeklik evreni içinde yaşıyoruz.” Jean Baudrillard

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz