d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Naz Köktentürk-Küstüm Oynamıyorum-Rezan Has Müzesi

151 B izlenme  
10.11.2020
Naz Köktentürk
Küstüm Oynamıyorum
20 Kasım - 28 Şubat 2014
Rezan Has MüzesiKadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi, Tarlabaşı’nın kentsel dönüşüm sürecini fotoğraf sanatçısı Naz Köktentürk’ün objektifiyle sanatseverlerle paylaşıyor. Tarlabaşı’nın dünü ve bugününe ait fotoğraflardan oluşan ‘Küstüm Oynamıyorum’ isimli sergi Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi’nde 28 Şubat 2014 tarihine kadar görülebilecek. 
 
Sanatçı, “Tarlabaşı’nın halleri sokaklarıdır, hayat dört duvar arasına sığmaz. Kapılardan pencerelerden taşar, kimi zaman gökyüzü olur damları, kaldırımlarsa mutfak tezgâhları. Kapı önüdür çocuk odaları, halısı çekirdek kabukları...” diye özetlediği sergisinde, kısırlaşmış hayatımızda göremediğimiz insanların izlerini takip ederek, yakın geçmişi bu sergi ile anlatıyor.
 
Naz Köktentürk’ün ‘Küstüm Oynamıyorum’ projesi 76 farklı kareden oluşuyor. Sergide yer alan tüm eserler Tarlabaşı’nda yaşam olgusuna dair derin gözlemler sunuyor. 
 
Yeni projesine ilişkin görüşleri sorulduğunda Naz Köktentürk, “Her zaman farklı dünyalarda çalışmaya alışıktım ama Tarlabaşı diğerlerinden farklıydı. Tarlabaşı hem sert hem de karmaşık bir dünyaydı; hem underground’a hem geleneksel’e dairdi. Hala bayramda kapı kapı şeker toplandığına, Ramazan davulcusuna, yöresel geleneklere şahit oldum. Artık yabancı değil, onlardan biri oldum...” diyor. Köktentürk, sergisinde tanıklık ettiği bir semtin çok kültürlü yaşamını, sonraki nesillere aktarma amacını fotoğraflıyor.
Müzik:Müzikotek
 
 
 
Devamı

Seçtiklerimiz