Necla Rüzgar | Çok Kalpli Varlık | Galata Rum Okulu

105 B izlenme  
3.11.2020

Necla Rüzgar

Çok Kalpli Varlık

05 – 30 Eylül 2018

Galata Rum Okulu

Galata Rum Okulu 5 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında Necla Rüzgar’ın “Çok Kalpli Varlık”larına ev sahipliği yapıyor. Sanatçı, “Çok Kalpli Varlık”ı, farklı tür ve özelliklere sahip canlıların, durumların ya da düşünme biçimlerinin iç içe geçmesi olarak tanımlıyor. Deniz Artun küratörlüğünde kurulan sergi, bu varlıkların, canavarların, çirkinliklerin ve kötülüklerin karşısına çıktığı masalsı bir mücadeleden sahneleri andırıyor.
Rüzgar’ın son dönemde üzerinde çalıştığı yılan saçlı kadın portrelerinin merkezde olduğu sergi, sanatçının bu eserlerde tercih ettiği mürekkebin akışkanlığının da yardımıyla, Medusaların başlarını birbirine doluyor. Öte yandan, kadınların saçlarının arasından daima görünen gözleri, efsanenin köklerinin de referansı ile, vicdanımızın katılığını yokluyor. Yeni dönem işler arasında, ayrıca, bakışı ile kesinlikle karşılaşamadığımız, yüzlerini bütünüyle örten kadınların yağlıboyaları da dikkat çekiyor. Necla Rüzgar aynı zamanda, uykuda kadınlarının gözlerini de, yanlarında uzanan ve bedenlerine karışan hayvanların gözleri ile birlikte kapatıp, Medusa bakışının karşısına yerleştiriyor.
“Çok Kalpli Varlık”, yeni eserler arasında, Rüzgar’ın daha eski tarihli bilinen ve bilinmeyen pek çok eserini de yerleştiriyor. Böylece, tıpkı sergideki varlıklar gibi, eski ve yeni eserlerin de birbirlerine nasıl dolandıkları izleyicinin dikkatini çekiyor. Boyası henüz kurumuş bir eserin temeli, sanatçının çok erken yıllarında atılmış olabiliyor. Ya da belirli bir bağlamda izlemeye alışmış olduğumuz bir tanıdık eser, başkaca bir bağlama oturup bütünüyle yenilenebiliyor.

Necla Rüzgar, Sanatta Yeterlilik derecesini 2004 yılında, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden aldı. Yüksek lisansını 2001’de ve Doktorasını 2004’te tamamladıktan sonra, 2013 yılında Profesör oldu. Bir yandan Hacettepe Üniversitesi'nde ders verirken, diğer yandan aralarında İstanbul, İzmir, Mardin ve Diyarbakır'ın bulunduğu kentlerde resim, heykel, fotoğraf ve videolarını gösterdi. Ayrıca eserleri Berlin’de, Akademi der Künste ve Bükreş’te National Museum of Contemporary Art'da sergilendi. 2014 yılında Galeri Nev’deki ilk kişisel sergisi “Fauna” açıldı. Fauna kataloğunun metin yazarlarından İsviçreli küratör ve sanat eleştirmeni Susann Wintsch, Rüzgar’ı, Chris Bünter ile birlikte evsahipliği yaptığı, Zürih’te gerçekleşen Salon Blanche’ın ilkine davet etti. Wintsch 2017 yılında, Sao Paolo’dan Paola Junqueira ile Necla Rüzgar arasında düşünsel ve estetik ortaklıklara dikkat çeken “Vertical Dialog” sergisini yine Zürih’te, Galerie Widmer’de düzenledi. Rüzgar, 2016 yılında Museum Für Neue Kunst’ta gerçekleşen Ayşe Umur, Agah Uğur Koleksiyonları sergisi: “Freund Schafts Spiel”de ve 2017’de Stadtkino Basel’de gerçekleşen “The Compiler Screenings”de izlendi. Sanatçı son olarak İstanbulModern’in yeni mekânında evsahipliği yaptığı koleksiyon sergisi “Şimdinin Peşinde”de yer alıyor.

Müzik: Müzikotek

Devamı

Seçtiklerimiz