Neslihan Demircioğlu | Zaman Ötesi Zaman “Sır Kapısı” | Metrohan

105 B izlenme  
8.05.2024

Neslihan Demircioğlu 

Zaman Ötesi Zaman “Sır Kapısı”

10 Mart – 30 Nisan 2024

Metrohan

Heykeltraş Neslihan Demircioğlu’nun 2022 ile 2024 yılları arasında ürettiği, 60’a yakın eserin- den oluşan Zaman Ötesi Zaman “Sır Kapısı” başlıklı 3. kişisel sergisi 10 Mart – 30 Nisan 2024 tarih aralığında Metrohan’da sanatseverlerle buluşuyor. İBB Miras ve İBB Kültür ev sahipliğinde gerçekleştirilen Zaman Ötesi Zaman “Sır Kapısı” sergisinin küratörlüğünü Derin Demircioğlu üstleniyor.

Topraktan demire, soyuttan somuta, masaldan ötesine uzanan bir yolculuk.

Dünya üstü bilgilerden sıkça faydalanan sanatçı, bu sergisinde insanlığın metafizik arşivlerine yoğunlaşıyor. Daha önceki sergilerinde, periler, totemler ve mitolojik bilgilerden esinlenerek, insanın kendini bulma yolculuğuna odaklanan Neslihan Demircioğlu, Zaman Ötesi Zaman “Sır Kapısı” sergisinde insanın bilinç ötesi boyutlara geçişini konu alarak bizlere daha soyut bir yol çiziyor. İstanbul perileri ve Tanrıçalar yerlerini daha soyut olan demir heykellere bırakıyorlar. Sanatçı bizleri, maddeden düşe geçtiğimiz gibi, topraktan demire, soyuttan somuta, masaldan ötesine uzanan bir yolcuğa çıkarıyor. Maddeden ışığa evrilen bu hikayede, baş ve son birbirine karışıyor, bize döngüsel bir deneyim yaşatıyor.

Bugüne kadar insan, bilinçlenme yolunda, yok ederek var oluşu sağlamaya çalıştı. Şimdi de zaman, sevgi ve şefkatle, Gaia ile bütünlük içerisinde, yol alma ve birlik bilinci ile yükselme zamanı.

Neslihan Demircioğlu’nun Zaman Ötesi Zaman “Sır Kapısı” sergisi, 10 Mart – 30 Nisan tarih aralığında Pazartesi hariç her gün 12.00 – 18.00 saatleri arası Metrohan 2. Katta ziyaret edilebilir.

Neslihan Demircioğlu

1972 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olmasından kısa bir süre sonra, hala aktif olan mimarlık ofisini kurdu. Seramik, demir ve ahşap malzemeler kullanarak heykeller yapan Demircioğlu, işlerinde ruh- sal, rabsal ve mitolojik bilgilerden faydalanarak farklı boyutların bilinmezlerini arıyor. 2021 yılında, Tarihi Kethüda Hamamında “Gökler ve Kökler” isimli ilk ve en kapsamlı kişisel sergisini açtı. Aynı yıl, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nin “Gelecek Zaman” isimli 13. Teras ser- gisinde yer aldı. 2022 yılında, Guga Contemporary’de “Nuhhun Manyetik Tufan” isimli ikinci kişisel sergisi izleyiciyle buluştu. Bunların yanı sıra İstanbul, İzmir, Ankara ve Bodrum başta olmak üzere birçok karma sergi ve sanat fuarında yer aldı. Artvin, Gaziantep ve İstanbul’da çocuklara yönelik sanat atölyelerine davet edildi. 2023 haziran ayında açılan ve 300’den fazla çağdaş sanatçıya yer verilen, Artİstanbul Feshane’deki “Ortadan Başlamak” sergisinde yer aldı. Aynı yıl T.C. Kültür Bakanlığı’nın organize ettiği “Yüzde Yüz Birlikte Var Olmak” isimli sergide işlerine yer verildi. Sanatçı, çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Devamı

Seçtiklerimiz