3dcb48cd-0eab-4c0c-8c19-3b578c324562.jpg

Newertown Küratörlüğünde Paralel Bağlantılar - Ekavart Gallery

120 B izlenme  
10.11.2020
Paralel Bağlantılar
31 Ekim - 23 Kasım 2013
Ekavart Gallery


EKAV / Eğitim Kültür Araştırma Vakfı, 31 Ekim – 23 Kasım 2013 tarihleri arasında, Newertown küratörlüğünde, yükselen Türk sanatı ve genel anlamda değişime paralel olarak, yurtiçi ve yurtdışından 10 genç sanatçının katıldığı “Paralel Bağlantılar / Parallel Threads” sergisine ev sahipliği yapıyor.
Sergi, sanatçıların paralellik fikri üzerine yaptıkları çarpıcı özgün eserlerden oluşuyor ve işlerini kavramsallaştırma, üretme, sunma aşamalarında karşılaştıkları sınırlama ve kısıtlamalara odaklanıyor.
Sergi küratörlerinin ilginç bağlantılar olarak gördükleri, kurulu düzenin yıpranmış yordamlarından korunmuş bu sanatsal kariyerlerde var olan şey bu serginin özünü oluşturuyor.
Multidisipliner bir yaklaşım benimseyen “Paralel Bağlantılar” sergisi, bir sanatçının imgeleyebileceği tüm olasılıkları zorlayan şekillerde sanatsal biçimlere vurgu yapan geniş bir yelpazeden medyayı bir araya getiriyor. Bu karmaşık biçimler sanatçının, sanatta soyut olanı elle tutulur hale dönüştürmede kullandığı güçlü silahlar. Enstalasyonlardan polaroidlere, resimden iPad'lere paralellik hatları boyunca yapılan yolculuk, sanatçının, genelde sorulmadan kalan sorulara yanıt verirken kullandığı çeşitli araştırmacı görsel medyayı arayışının yolculuğudur aslında.
 
Sanatçılar
Ayşe Küçük, Cyrus Mahboubian, Erdal İnci, James Powers, Jamie Knowles, Lara Kamhi, Noor Al Suwaidi, Refik Anadol, Sezin Aksoy, Zeynep Solakoğlu
Newertown hakkında
Newertown 2010 yılında Juan Carlos Farah tarafından Londra merkezli küratörlük projesi olarak kurulmuştur. Misyonu sanatın çeşitli disiplinleri arasında ilgi çekici ve medya odaklı yaratıcı projeler üretmektir. Farah, Harvard Üniversitesi'nden mezun olup, Sotheby's Londra’nın Orta Doğu ve Hindistan Bölümü'nde çalışmıştır. Profesyonel bir fotoğrafçı, yazar ve küratör olan Farah dünya genelinde genç sanatçıların eserlerini desteklemekte ve tanıtmaktadır.
Newertown son üç yıl içinde, sergiler, müzik ve tiyatro gösterileri ve Avrupa, Orta Doğu ve Latin Amerika'da festivaller de dahil olmak üzere 25 proje düzenlemiştir. Önemli sergiler arasında 54. Venedik Bienali kapsamındaki “Promise Geleceği” ve Suudi Arabistan Krallığı’nda düzenlenen “We Need To Talk” yer almaktadır.
Müzik :Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz