d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Nezih-Anıtsal Renkler&Monokromlar

89 B izlenme  
10.12.2020
Ekavart Gallery, Nezih Çavuşoğlu’nun ‘ Anıtsal Renkler ve Monokromlar ’ sergisine 6 – 25 Kasım 2012 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.
 
Çavuşoğlu, eğitim aldığı dönemde Amerika’da Tomie De Paula atölyesinde renk teorisi konusunda uzmanlaşmış olan sanatçı Türkiye’ye döndükten sonraki 3.kişisel sergisiyle Ekavart Gallery'de.

Nezih Çavuşoğlu’ nun Avrupa ve Amerika’da sanat üzerine aldığı eğitimler boya ve renk bilgisine odaklıdır ve izleyicisini de bu odağa doğru çekmektedir. Uzun yıllar boyu – ki sanatçıda bu arayış 30 yılı aşkın bir süredir sürmektedir – aralıksız denemelerle ortaya çıkan, lekeye kayan renk alanları izleyene birçok kavramı aynı anda hissetme şansı yaşatır.

Bu eserler izleyicisine renk bilgisi ile kurgulanmış estetik bir objeyi sunmakla birlikte günlük hayatta es geçtiğimiz ama dikkatli bakıldığında karşımıza çıkabilecek evrenin oluşturma biçimini de sunarlar.

Çavuşoğlu resimleri, bazen evimizin bahçe duvarlarında, zaman içinde hava ve suyun temasıyla yeni ve eski boyaların alt alta üst üste bir araya getirdiği, bazen sahilde terk edilmiş bir sandalın gövdesinde, güneşten dökülmüş boyaların birleşiminde, bazen ise bir köşeye atılmış paslı bir demir sacın üzerinde karşılaşabileceğimiz evrenin yaratım biçimiyle tanıştırır bizi. Hayatın içinde varlığını bazen farkında olarak bazen de farkında olmadan hissettiğimiz bu oluşum sayesinde ressamın resimlerine de yadırgamadan bakarız.

Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz