f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Nezihe Bilen Ateş | Mood | Galeri/Miz

89 B izlenme  
8.11.2014
Nezihe Bilen Ateş
"Mood"
4 - 24 Kasım 2014
Galeri/Miz


Nezihe Bilen Ateş, alt başlığı “Duygu-Durum” olan MOOD isimli kişisel sergisiyle Galeri/Miz’de sanat izleyicisinin karşısına çıkıyor.
Umut-Umutsuzluk,
Acı-Travma,
Sesizlik-Çaresizlik,
Yıkım-Ezgin ruh hali,
İçe dönüklük ve iç hesaplaşma,
Kırılganlık.
Galeri/Miz’de, 4 Kasım tarihinde açılışı yapılacak olan serginin üst başlığını oluşturan “Mood”un kapsamı içinde değerlendirilebilecek duygu durum hallerini kapsayan, her biri psiko-sosyal duruma göndermeler yapan haller ve genel insansal olana göndermeler içeren bu temalar, neredeyse bir röntgen filmi gibi Ateş’in tüm işlerinde bütün çıplaklığıyla karşımıza çıkıyor.
Ateş, bu iletişimi, belki de bir kadın olmanın duyarlılığı ve avantajıyla, özellikle kadın portreleri ve bedeni üzerinden kurmaktadır. Bu bazen içimizi delip geçen bakışlarıyla bir çift göz, bazen içe dönük cenin pozisyonunda yatan bir kadın, bazen de neredeyse arkasını dönüp gitmeye hazır bir kadın portresi biçiminde karşımıza çıkmakta. 
Nezihe Bilen Ateş’in sergisi Galeri/Miz’de 24 Kasım’a kadar izlenebilir.
 
Nezihe Bilen Ateş: 1970 Adana doğumlu olan sanatçı, fotoğrafın yetersiz kaldığı anlarda ona, kendi anlam ve duygularıyla müdahele ederek, fotoğrafı teknoloji ve pentürle buluşturur. Ateş’in işlerinde bizi, yok olmuş bir mekan duygusu ve tekil kadın figürleri karşılar. Sanatçı kendine malzeme konusunda bir sınır koymaz. Çoğunlukla kağıt üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarında ekolin, pastel, akrilik ve yağlıboya kullanır. 1994 yılından itibaren İstanbul ve Adana da bir çok profesyonel sanatçı ile atölye çalışmalarına katılmış ve ortak çalışmalar yapmıştır. Sanatçı bu süreç içerisinde bir çok sergiye ve etkinliğe katılmış olup, çeşitli kolleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır. Sanatçı, halen  kendi atölyesinde profesyonel olarak çalışmalarını sürdürür.
Müzik:Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz