Nezihe Bilen Ateş | Nefesten Tül | Galeri/Miz

94 B izlenme  
5.11.2020
Nezihe Bilen Ateş
Nefesten Tül
07 Şubat - 28 Şubat 2017
Galeri/Miz
 
Galeri / Miz, 07 Şubat - 28 Şubat 2017 tarihleri arasında Nezihe Bilen Ateş’in kişisel resim sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.
 
Nezihe Bilen Ateş “Nefesten Tül” başlıklı resim sergisi 7 Şubat’ta Galeri / Miz’ de.
 
1970 Adana doğumlu olan sanatçı Nezihe Bilen Ateş, eserlerinde özneyi gösterirken, foto -realistlerin aksine özneyle birlikte deseni ve pentürü de öne çıkararak, görünenin ötesinde içsel bir durumu da bize duyumsatmaya çalışmaktadır. İmgeyi tekrar etmeden, direkt algıyı kapatarak, farklı algılara açık kapı bırakarak, resmini basit algı kolaylığı tuzağından da uzak tutmalıdır. Bağırıp çağıran gürültülü işler yerine Lirizmi öne çıkartmayı yeğleyen, kendi sessizliği içinde bir şeyler söylemeyi tercih eden bir tavrı tercih etmektedir. Ateş’ in eserlerinde bizi, yok olmuş bir mekan duygusu ve tekil figürleri tüm çıplaklığıyla karşılar. Sanatçı eserlerinin üretim sürecinde kendine malzeme konusunda bir sınır koymaz. Çoğunlukla kağıt üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarında ekolin, pastel, akrilik ve yağlıboya kullanmaktadır. 1994 yılından itibaren İstanbul ve Adana da bir çok profesyonel sanatçı ile atölye çalışmalarına katılmış ve ortak çalışmalar gerçekleştirmiş olan sanatçı bu süreç içerisinde bir çok sergiye ve etkinliğe katılmış olup, çeşitli kolleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır. Sanatçı, kendi atölyesinde profesyonel olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Ali Şimşek’in de Ateş hakkında bahsettiği gibi “Nezihe Bilen Ateş hep buğulu bir bedeni yorumluyor. Sis ve gövdeye dökülen belirsizlik halleri bunlar. Tam gözün yakaladığı bir an elden kaçacak bir buhar gibi... Kıvrılan beden, göze dönüşe et, yüze dökülen perçem ve üzerimize sökün eden buğu... Nezihe o belirsiz katmanı yayıyor. Zen duyarlılığına göz kırpan bir çini tadında yayılan belirsizlik. Cama üflenen nefes gibi kayıp giden bulutsu tad. Bedenler biçimlendiriyor ressam... Ayağa kalkmaya uğraşan bir kadın Tin'i... Patriyarkaya kafa tutan yorgun bedenler ve gözlerimize süzülen buğu yine... Şiire gözkırpan nefesten bir tül.
Uzayan yüzler... Anında kısalacak bakışlar boyuyor ressam.
Yayılan, umuda menevişlenen bakışlar kalıyor geride.. Silinen retinada. Geriye neler kalıyor o yüzlerden, Bakışlardan kıvrılan tenden?
Bir iz...” görürsünüz sanatçının eserlerinde...
Sanatçının 7 Şubat 2017 tarihinde Galeri / Miz’ de açılacak olan resim sergisi 28 Şubat 2017 tarihine kadar gezilebilir.
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz