3a7e4156-a51b-4e86-8628-bf6c58d1ed0d.jpeg

Nida Olçar-Saatler-Ekavart Gallery

52 B izlenme  
7.11.2020

Ekavart Gallery, Nida Olçar’ın ‘Saatler ’adlı sergisine 22 Mayıs – 15 Haziran 2013 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

 Türkiye’de ve dünyada adı ‘Çini’ kelimesiyle birlikte anılan ve 2010 Kasım ayında aramızdan ayrılan ünlü çini ustamız Sıtkı [Usta] Olçar’ın ‘Sıtkı’ imzasını yaşatacak isim kızı  Nida Olçar, Sıtkı Olçar’ın mirasına şimdiden hak ettiği değeri veriyor. Karakteristik ‘Sıtkı’ imzasını Nida Olçar babasının koleksiyoncularına saygıdan  ‘Sıtkı II ‘ olarak imzalıyor.

Nida Olçar babasından devraldığı Sanat Atölyesinde Geleneksel El sanatının modern hatlarında çiniler tasarlıyor. Almanya’nın  önde gelen dergilerinden ‘Der Spiegel’ in ‘Kütahyalı Çılgın Picasso’ olarak tanımladığı Sıtkı Usta’nın çinilerini ölümsüzleştirerek, geleneksel çini sanatına ve büyük bir sanatcı olan babasına vefa borcunu ödüyor. Dış cephede en az 100 yıl hava sartlarına maruz yaşayabilen 60 cm ve 90 cm ebatlarındaki ‘Taş Karo Çini Saatler’ İznik ve Kütahya Çinicilik tarihinde rastlanmamış büyüklüktedir.

Nida Olçar sanat çevresinde büyük ses getiren Çırağan Sarayı Çiniden Çeşmeler sergisinden sonra,  Sıtkı Atölyesi’nde hazırladığı son eserlerini 22 Mayıs – 15 Haziran 2013 Ekavart Gallery’de ‘Saatler’ temalı çini sergisi KÜSAV Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Simavi’nin ev sahipliğinde sanatseverlere sunulacak.

Devamı

Seçtiklerimiz