3dcb48cd-0eab-4c0c-8c19-3b578c324562.jpg

NO ENTRY Joanna M .Wezyk Canan Çelik

25 B izlenme  
10.03.2021

C.A.M Galeri / Beyoğlu  No Entry  başlıklı sergisinde biri New Yorkdan 2 sanatçıya ev sahipliği yapıyor.

Polonya asıllı Amerikalı sanatçı Joanna M. Wezyk in resimleri ve Canan Çelik in heykelleriyle oluşan sergide kadınların yatak odalarıyla girdikleri yoğun ilişkinin onlara verdiği gücün yanısıra, diğer yandan da özgürlüklerini nasıl kısıtladığını vurgulamakta.

Joanna M. Wezyk in resimlerindeki boş odalar , tüm bu gezileri sırasında gördüğü şato, saray, harem ve benzeri yapılardaki boş yatak odaları. Nostaljik duygularla yaklaşınca içlerindeki yaşamın karmaşıklığını ve kırılganlığını duyumsuyoruz.

Aşkların yaşandığı, hayallerin kurulduğu bu mekanları içtenlikle öne çıkarmaya çalışıyor. Odaların çelişkili fikirlerde, tarihsel olaylardaki rolünü; ölümü, hapsi, işkenceyi ve erotizmi resimleri aracılığı ile ortaya koyuyor.

Canan Çelik ise heykelerinde dünün dünyasında kalmış bir zerafeti, sahiciliği, çıplak tenin suyla buluşmasının getirdigi terapik etkiyi, arınma duygusunu, kendi mahremlerinde izleyiciye sunarken bir yandan da güncel sanatı ele geçiren şiddet, irkiltme arzusu, duygusuzlaşma çabasına tepkisini gösteriyor . Sergi 21 Ekim  14 Kasım tarihleri arasında izlenebilir .

Devamı

Seçtiklerimiz