d579ba1d-1de9-4555-ad70-f96e65b15b27.jpeg

Nurcan Perdahçı-Bellek ve İz-Damla Kültür ve Sanat Galerisi

85 B izlenme  
10.11.2020
Nurcan Perdahçı
Bellek ve İz
6 Mart - 30 Mart 2014
Damla Kültür ve Sanat Galerisi

 
Küratörlüğünü Ali Cantürk ve Lütfiye Bozdağ’ın yaptığı “Bellek ve İz” başlıklı Nurcan Perdahçı resim sergisi 6 Mart 2014 tarihinde Damla Kültür Sanat Galerisi’nde izleyicilerle buluştu. 
Küratör Ali Cantürk, Nurcan Perdahçı’nın resimlerinde, bir dönem Avrupalı ressamların tablolarında dekoratif amaçlı kullanılan Uşak halılarından yola çıkarak hem kendisiyle hem de yaşadığı coğrafyanın tarihi ve kültürüyle ontolojik bir ilişki kurduğunu vurgulamaktadır. Bu ontolojide zaman ve mekan sondajını kökene yönelten sanatçı, bellek ve iz kaygısını, halı metaforu üzerinden sorgulamaktadır. 
Perdahçı’nın halı metaforunda yaptığı arkeolojik kazıyı parçalayarak, parçaları yan yana, üst üste bindirerek yapı bozumuna uğrattığını, Modernizmin biçimselliğini Postmodern bir kavramsallıkla ele aldığını söyleyen küratör ve sanat eleştirmeni Lütfiye Bozdağ serginin kataloğ yazısında şöyle Perdahçı’nın resimlerini şöyle analiz etmektedir. “Sanatçı, Modernizmin yapısal tek tip bir üst söyleme dönüştürülmesi ile oluşan Batılılaşma dayatması ile geleneğin reddedilmesi sonucunda ortaya çıkan semantik kopuşu irdelemektedir. Geleneğin çağdaşla biraradalığını kullanarak yeni bir semantik dil oluşturmaktadır. Bu semantik dil, doğunun ve batının imgelerini, üst üste oluşan yüzey espası ile birbirine eklemleyen yeni bir plastik dildir. Geçmişe ait olan ile bugüne ait olanın, espas tabakalarında sıralanışı, Perdahçı’nın çalışmalarında “resim içinde resim” olarak yeni evrilmelerin önünü açmaktadır. Bu evrimle, sanatçının, natürmortlar serisinde ele aldığı varlık mertebelerinin ardardalığı ile varoluşun en temel iki ögesi olan zaman ve mekâna odaklanıyor.” 
Nurcan Perdahçı’nın  “Bellek ve İz” başlıklı sergisi Damla Kültür Sanat Galerisi’nde 6-30 Mart 2014 tarihleri arasında izlenebilir. 
Müzik: Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz