Nuri Battal | I Am Bleeding | Galeri/Miz

91 B izlenme  
4.11.2020
Nuri Battal
I am Bleeding
14 Kasım – 9 Aralık 2017
Galeri/Miz
 
Galeri/Miz, 14 Kasım – 9 Aralık 2017 tarihleri arasında Ressam Nuri Battal’ın “I am Bleeding” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
Suat Hayri Küçük’ün anlatımıyla:
Kanamak, Kanmamanın Kefaretidir
Dil bedene sesle bağlanır; uçlarda incelir dil. Peki ya dil bedenden koparak kendi merkezine kıvrıldığında ne olur? Dilin bedenden kopuşu olaydır ve bu olay oluşun imgesi kanamaktır. Ve fakat kanayan nedir; dil mi, beden mi? Başka bir deyişle, kanamanın bir dili ve bedeni var mıdır? Varsa bunun sesi veya imgesi bir sanat nesnesine nasıl dönüşür? “Kanıyorum”da göreceğiniz resimlerde beliren kopuşlar ve yiten tutunmalar resme öncül olan paradigmayı mırıldanıyor. Bu soyut resimler, öncesindeki bir algının maddileşmesi olarak zuhur etmiş. Kıvrılan akışlar, kanamanın her anında kendi rengini salgılayarak kaynağındaki bedeni varoluşu çınlıyor. Açılan kıvrımlar ve boyanın kazınması, pürüzsüz bir dünyanın mekân kavrayışına reddiye olarak bir kalkışma ve arayışın nesnesini ifşa ediyor. Reddiye, arayışın resmedilmesine dönüşerek mahremiyetin öznelliğini bir leke ve iz olarak serimliyor.
Düşünce varlıktan kaçamaz (hiçliği düşünürken de); ve/fakat sanatta düşünceye indirgenemez olan şey, varlığın ufkunu eşik kılmasıdır... Nuri Battal resimlerinde şeyler sanat ile felsefe arasında bir yerde durmaktadır. Herhangi bir şeyin imgesi ile kavramı aynı anda alımlandığında bütün şeyler dillenir... Bu resimlerde dil, etin kırbacıdır; yazı, şaklayan tendir...
 
Sergi 9 Aralık 2017 tarihine kadar Galeri Miz’de izlenebilir
 
Müzik: Müzikotek
Devamı

Seçtiklerimiz