cda6e381-b82b-4a28-8a9f-2e586e932f78.jpeg

Oleg Dou-Yüzler-Galerist

105 B izlenme  
7.11.2020
Oleg Dou
Yüzler
13 Mart – 12 Nisan 2014
Galerist

 
 Yaşamını ve çalışmalarını Moskova’da sürdüren sanatçı Oleg Dou, sibernatik vücutlar, rahatsız edici suretler, yapay bir güzellik ve ifadesiz suratlarla ön plana çıkardığı estetiği ile fotoğraflarında gerçeklik ve yapaylığı bir araya getiriyor.
Eserleri, tarafsız görünen ve herhangi bir duygu içermeyen bedenler arayışında olan Dou’nun fotoğraflarında, ikilik olgusu ilk anda göze çarparken, ölümle yaşam, gerçekle yapay, güzelle çirkin arasında bir karşıtlık oyunu gözlemlenebilir.
Ağırlıklı olarak moda ve sürrealizmden etkinlenen Oleg Dou, dergilerde yazılanların gerçek dışı olduğunu ve aslında modellerin göründükleri kadar kusursuz olmadıklarını düşünür. Ayrıca yaratılan bu yapay dünyanın insanın mükemmel olmadığı hissine kapılmasına ve kendini kötü hissetmesine yol açtığını ifade eder. Buna paralel olarak, işlerindeki photoshop uygulamalarını çok ileri bir seviyeye taşır ve fotoğraflarındaki modeller, tıpkı mankenler gibi gerçek ya da canlı olamayacak kadar mükemmel ve kusursuz görünürler.
Dou’nun eserleri karşısında izleyiciler, ‘fotoğraftaki insanlar gerçek mi’, ‘yüzlerindeki ifadenin altındaki
endişe mi, üzüntü mü, kararlılık mı’ gibi sorulara cevap ararken, kendilerini eserlere giderek daha
yaklaşırken bulurlar. İzleyici ve obje arasındaki mesafenin azalması ile, farklı bir anlayışın ve
samimiyetin doğmasına tanıklık edilebilir.
Müzik:Müzikotek
 
Devamı

Seçtiklerimiz