f7c849f2-0101-48db-a188-b74f67246675.jpg

Olimpos Sergileri 3 | Enteriyör | Tarihi Un Değirmeni Binası

108 B izlenme  
7.03.2024

Olimpos Sergileri 3

Enteriyör

08 - 21 Ocak 2024

Tarihi Un Değirmeni Binası 

 

2019’da başlayan “Olimpos Sergileri” serisinin üçüncüsü olan “Enteriyör” temalı grup sergisi, Taner Ceylan’ın küratörlüğünde, 8-21 Ocak 2024 tarihleri arasında, Karaköy’deki tarihi un değirmeni binasında sanatseverlerle buluşuyor.

Taner Ceylan’ın yakından takip ettiği kimi sanatçıların üretim süreçlerini sanatın temel kavramlarıyla buluşturma deneyine dayanan “Olimpos Sergileri” serisi, Ceylan’ın Olimpos’taki zeytinliğinden elde edilen gelirle ve bağımsız gönüllü desteklerle devam ediyor. Toplamda beş sergi olarak planlanan “Olimpos Sergileri”nin ilk iki edisyonunda “Portre” ve “Peyzaj” temaları ele alındı. Serinin “Enteriyör” temasını ele alan bu üçüncü sergisinde; Pelda Aytaş, Mert Acar, Vildan Hoşbak, Studio Pinprick, Sinan Çınar, Sinan Tuncay, Serdar Eğer, Kaan Fıçıcı, Enes Alba ve Can İncekara resim, heykel, fotoğraf, desen, video ve yerleştirmeleri ile yer alıyor. Tümü yeni üretim olan eserler bu sergi ile ilk kez izleyici karşısına çıkacak.

2019’da yayımlanan “Portre” ve 2021’de yayımlanan “Peyzaj” odaklı kitaplar gibi bu yıl da “Enteriyör” temasına odaklanan bir kitap sergiye eşlik ediyor. Süreyyya Evren editörlüğünde, Vahit Tuna tasarımı ve Engin Gerçek’in eser reprodüksiyon fotoğrafları ile hazırlanan kitap için kaleme aldıkları metinlerde sanatçılar Ayşenur Şentürk, Burak Delier, Can Aytekin, Eda Gecikmez, Gurur Birsin, Handan Börüteçene, Hera Büyüktaşçıyan, Murat Morova, Özlem Yılmaz, Seçkin Pirim, Selçuk Artut, Selim Birsel ve Sinan Logie enteriyör kavramını kendi hayatlarında iz bırakan iç mekâna odaklanmış yapıtlara dair yazdıkları metinlerle ele alıyorlar. Sergiyi tamamlayan bu yayın günümüz sanatçılarının Francis Bacon’dan Henri Matisse’e, Andrew Wyeth’ten Seher Shah’a, Krzysztof Wodiczko’dan Martha Rosler’e, Nuri Kuzucan’dan Malik Aksel’e, Eduardo Chillida’dan Diego Velázquez’e, farklı zamanlarda üretim yapmış pek çok sanatçıya ait enteriyör çalışmaları hakkında düşüncelerini bir araya getiriyor. “Olimpos Sergileri III: Enteriyör” için hazırlanan kitapta ayrıca sergide eserleri yer alan sanatçılara dair Taner Ceylan’ın yazdığı metinler de bulunuyor.

2023 itibarıyla Olimpos Akademi başlığı altında bir öğrenme programı da başlatan “Olimpos Sergileri”; her edisyonunda sanat tarihinin temel konularından birine odaklanan bir sergi ve kitap projesi olarak devam ediyor.

Devamı

Seçtiklerimiz